Ballina LifeBizare Gjërat që i bëni çdo ditë pa e kuptuar se sa të...

Gjërat që i bëni çdo ditë pa e kuptuar se sa të rrezikshme janë

51
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Katër veprime që nuk duhet t’i bëni

Njerëzit kanë një sens që i ndihmon ata të parashikojnë se kur do të jenë në rrezik. Sidoqoftë, jo të gjitha situatat mund të parashikohen, veçanërisht me gjërat që bëjmë çdo ditë që besoni se janë të padëmshme, si psh.

Më poshtë ju sjellim disa gjëra, të gjetura nga bright side, që ju i bëni çdo ditë, që mund të ju vënë në rrezik, përcjell rtv21.tv

Pirja nga shishet plastike

Mikroplastikat mund të gjenden në një numër të madh të shisheve të plastikës. Këto mikroplastika po kërcënojnë shëndetin e njeriut. Përbërësit që gjenden në shishe plastike mund të ulin pjellorinë, të rrisin yndyrën e trupit, të kenë një ndikim negativ në sistemin nervor dhe imunitar, të ndikojnë në zhvillimin e organeve gjenitale mashkullore, të inkurajojnë mbipeshën e fëmijërisë dhe të rrisin shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Këto shishe janë edhe më të dëmshme për fëmijët.

Mbajtja e teshtimës

Asnjëherë nuk duhet ta mbani (ndalni) teshtitjen. Nëse e mbani atë, ekziston një shans që të mund të këpusni vathën tuaj me ajrin që teshtin në veshët tuaj. Kontrolli i teshtitave tuaja gjithashtu mund të bëjë që enët e gjakut në sytë, hundën dhe veshët tuaj të shtrydhin dhe të shpërthejnë.

Përdorimi i parfumeve plot me kimikate

Shumë parfume janë përplot me përbërës toksik, që kompanitë i mbajnë sekret. Këta përbërës vijnë nga nafta dhe mund të shkaktojnë probleme të frymëmarrjes dhe të hormoneve, të përzier edhe me të vjella. Në rastin më të keq, njerëzit madje mund të vuajnë nga helmimi ose kanceri, përcjell rtv21.tv

Ndrydhja e puçrrave

Ekziston një zonë e fytyrës e njohur si “trekëndëshi i vdekjes”, e cila ka një lidhje të drejtpërdrejtë me trurin dhe nëse shkaktoni një infeksion atje duke provuar të ndrydhni puçrrat, ajo lehtë mund të arrijë në sistemin nervor dhe të shkaktojë komplikime me vizionin, paralizën, meningjitin dhe në rastet më të këqija, vdekjen. Nëse ndonjëherë ndjeheni sikur dëshironi ta ndrydhni një puçërr, thjesht luani me një shirit dore dhe dëshira do të zhduket./21Media

The post Gjërat që i bëni çdo ditë pa e kuptuar se sa të rrezikshme janë appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----