Ballina AKTUALE Gjeneva solidarizohet me Shqipërien, ngjyrat e ujit Kuq e zi (Video)

Gjeneva solidarizohet me Shqipërien, ngjyrat e ujit Kuq e zi (Video)

90
SHPËRNDAJE

Gjatë këtyre ditëve të trishta në të cilat është zhytur e gjithë Shqipëria, reagimet në mbështetje të të prekurëve nga tërmeti kanë qenë të shumta.

Shumë vende fqinje janë solidarizuar me Shqipërinë në këto ditë të  trishta të krijuara nga tëmeti i 26 nëntorit ku humbën jetën 51 njerëz dhe u plagosën 900 të tjerë.

Qyteti i Gjenevës mbrëmë ka dhezur dritat e kuqe tek liqeni i sajë ku edhe hidhet ujë në ujvaren e liqenit, disa metëra largë dhe nën ngjyrën e kuqe në mbrëmje duke u stolisur me ngjyrën Kuq e zi, si shenjë solidariteti me Shqipërien.

Më e prekura ishte familja Lala në zonën e Kënetës në Durrës, nga e cila humbën jetën 8 persona.

1. Sahadete Lala, 79 vjeç

2. Ilir Lala, 52 vjeç i paralizuar prej vitesh

3. Marjeta Lala, 31 vjeç nëna e gjashtë fëmijëve

4. Griselda Lala, 19 vjeç , motra e Rama Lales

5. Amelia Lala 9 vjeçe

6. Emilio Lala 6 vjeç djali

7-8. Dionis dhe Dionisa Lala binjaket 2 vjeçar te familjes

Po ashtu familja Cara në Thumanë pësoi tragjedi.

1.Fatmira Cara 53 vjeç,

2. Hasan Cara vjeç 18,

3. Anthi Cara vjeç 72,

4. Almir Cara vjeç 29,

5. Stela Zvergeci vjeç 21, e fejuara e Almir Cares, nga Korça,

6. Erisa Cara, 28 vjeçe.

1. Eduard Reci 54 vjeç,

2. Dolora Reci 49,

3. Kristi Reci 25 vjeç

4. Klaus Reci 21-vjeçar

1. Klement Cupi ,37 vjec

2. Hajredin Cupi 66 vjec

3. Lutfie Cupi,

Nënkolonel Bajram Hajdarmataj 54 vjec , ishte një tjetër viktime e tërmetit te 26 nëntorit. Ai humbi jetën ne Kavalishencën e Ministrisë se Brendshme ne Durrës.

Vëllezërit nga Kosova Isah Abazi, 29 vjeç dhe Shemsedin Abazi, 32 vjeç te cilët lanë pas dy fëmijë dhe kishin ardhur ne Shqipëri për te punuar si mekanike.

Nënë e bijë. Esiela Karanxha 8 vjeçe humbi jetën nën rrënoja, në krahët e së ëmës, Dienës

Eviola Broshka, 28 vjeçe ishte balerina e re e cila humbi jetën tek hotel Mira Mare ne Durrës

Saimir Greku, 31 vjeç qëndroi për orë të tëra nën rrënoja. Komunikoi vazhdimisht me ekipin e shpëtimit. Këta të fundit, ia dolën ta nxjerrin gjallë, por për shkak të plagëve të shumta, nuk ia doli të mbijetonte.

Pëllumb Greku 57 Vjeç, dhe Çelike Greku, prindërit e të riut, humbën jetën gjithashtu.

Hajrie Vata 65 vjeçe, vdiq duke mbrojtur nipin e saj. Ndërkohë nipi tjetër Rolejdi Vata 7 vjeç nuk mundi të mbijetojë.

Viktima mbeten edhe Drita Cakoni 15 vjeç dhe i ati Kastriot Cakoni 58 vjec Fatmirësisht nga kjo tragjedi shpëtoi gruaja e Kastriotit së bashku me djalin.

Ne Kurbin, Kristian Preçi, 26 vjeç ishte e dëmtuari nga tërmeti por qe humbi jetën si pasoje e aksidentit rrugës për ne spital.

Ersid Hoxholli , 32 vjeç i vdekuri tjetër i cili u hodh nga lartësia për shkak te panikut nga tërmeti ne Mamurras.

1. Aderina Kadili nga Thumana

2. Sadik Qato nga Durresi , 85 vjec

3. Rozeta Mecja, 59 vjec nga Durresi

4. Sotiraq Misha , 49 vjec nga Durresi

5. Nafije Rexhepi nga lagjia 4 nga Durresi

6. Flatar Zenelaj 64 vjec nga Durresi

7. Xhuljeta Gjana 60 vjec nga Durresi

8. Bukurie Leka, 80 vjec nga Thumana

9. Fatmira Cuka 44 vjec dhe Sardi Cuka 19 vjec ishin dhe keto viktima te termetit ne Thumane

10. Selvie Lala, 77 vjec

11. Arjela Lala, 4 vjec

12. Bukurie Leka,

13. Diestela Steneci,

14. Xhesika Biqiku 20 vjeç ndërroi jete ne spital./BujanociNet/

----- ----- ----- -----