Ballina Lajme Bota/Rajoni Gjeneva prezanton pagën minimale prej… 4000 Euro në muaj

Gjeneva prezanton pagën minimale prej… 4000 Euro në muaj

55
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Gjeneva do të prezantojë një pagë minimale prej gati 3,500 £ në muaj, që raportohet të jetë më e larta në botë, pasi vendasit miratuan masën në një rezultat të papritur të shkaktuar nga raportet e rritjes së varfërisë së lidhur me koronavirusin në qytetin zviceran.

500,000 votuesit e kantonit kaluan pagën minimale të propozuar nga sindikatat lokale dhe partitë e majta, pasi e refuzuan dy herë atë në 2011 dhe 2014.

Paga minimale për orë do të përcaktohet në vetëm nën 19,50 Paund në orë, më shumë se dyfishi i normës në Francën fqinje, me një pagë minimale mujore të garantuar prej 4,086 franga zvicerane (3,457 £) bazuar në një javë pune 41 orëshe, ose 49,000 zviceranë franga (41,430 £) në vit, në një nga qytetet më të shtrenjta të botës.

Rritja e pagës minimale u miratua nga pak më shumë se 58% e votuesve të Gjenevës dhe masa hyn në fuqi në 17 Tetor.

---- ----
----
----- ----
-----