Ballina Lajme nacionale Fuqizimi ekonomik parakusht i parandalimit të dhunës në baza gjinore

Fuqizimi ekonomik parakusht i parandalimit të dhunës në baza gjinore

9
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Demolli: Ky legjislacion nuk po zbatohet si duhet.-Hoti: Ka ende shumë për tu bërë për barazinë gjinore.-Richardson: Barazia gjinore është domosdoshmëri morale.-Hernmarck: Duke fuqizuar gratë ju largoni stigmën

Gratë e Kosovës po diskriminohen në vendimmarrje, e shumë pak prej tyre përfaqësohen në sferën publike. Dy nga sfidat kryesore me të cilat po vazhdojnë të përballen ato, janë ritmi i ngadalshëm i zbatimit të ligjit dhe prania e dhunës ne familje u tha në takimin konsultativ me temë “Fuqizimi ekonomik si parakusht i parandalimit të dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore” të organizuar nga Agjencia për Barazi Gjinore në kuadër të Zyrës së Kryeministrit në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Studime Gjinore./21Media

The post Fuqizimi ekonomik parakusht i parandalimit të dhunës në baza gjinore appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----