Ballina LifeBizare Fshati ku nuk lindin djem ‘çmend’ shkencëtarët, misteri pse ka vetëm vajza...

Fshati ku nuk lindin djem ‘çmend’ shkencëtarët, misteri pse ka vetëm vajza (Fotot)

75
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një fshat në Poloni, që dominohet nga gratë, ku meshkuj nuk kanë lindur për gati dhjetë vjet, po shqetëson shkencëtarët.

Kryetari i fshatit është një grua, të gjithë zjarrfikësit e rinj janë gra dhe janë po gratë ato që drejtojnë traktorët nëpër fusha, punë këto dy të fundit që, zakonisht jemi mësuar të shohim një mashkull në krye.

Në 10 vitet e fundit nuk ka lindur as edhe një djalë dhe nëse situata vazhdon kështu, burrat mund të zhduken nga zona një ditë.

Kryetarja e fshatit, Krystyna Zykziak, 67 vjeç, tha: “Ndoshta ka diçka në ujë. Gjithnjë ka pasur më shumë gra në gjeneratat e vjetra në Poloni, pasi ata jetojnë më gjatë se burrat. Por tani nuk kemi asnjë burrë nën një moshë të caktuar.

---- ----
----
----- ----
-----