Ballina LifeBizare Frutat më të çuditshme në botë, në disa raste zëvendësojnë ilaçet (FOTO)

Frutat më të çuditshme në botë, në disa raste zëvendësojnë ilaçet (FOTO)

60
SHPËRNDAJE

Të lodhur nga kivi, bananet apo rrushi? Dëshironi të provoni fruta të reja këtë vit? Lexoni listën tonë të 10 frutave dhe perimeve më të çuditshme që ekzistojnë.

Red Bananas -Nëse bie erë banane dhe duket si ajo, është një banane? Jo! Bananet e kuqe kanë shumë më tepër kalium dhe vitaminë C. Shija e saj i ngjan mjedrave.

Rambutan- Kërkoni në fjalorin malajzian dhe do të zbuloni se Rambutan do të thotë “flokë”. Nuk është e vështirë të kuptosh pse. Qëroni lëkurën e kuqe me flokë të kuq dhe do të shihni farën e bardhë që ka një shije të ngjashme me rrushin.

Durian- Nga njëra anë, ajo ka një shije të parajsës, nga ana tjetër, ka erën e ferrit. Çfarë duhet të bënit? Nëse e pranoni erën e tmerrshme, do të gjeni fruta të mrekullueshme me shije absolutisht të rrallë.

Hala Fruit- Ky frut i çuditshëm është vendas në Malajzi, Australinë Lindore dhe Ishujt Paqësorë. Mund të hahet i papërpunuar ose i kokërr dhe disa thonë që madje ka veti mjekësore

Australian Finger Lime- Është një frut që lidhet me familjen e agrumeve. Prodhon limona që kërkohen shumë nga kuzhinierë të shkëlqyeshëm të kuzhinës. Duket si vezë peshku dhe mori emrin “Havjar i limonit”, ka një shije shumë të ngjashme me gëlqeren origjinale që të gjithë e njohim. Mund ta gjeni në Australi.

Buddha’s Hand -Ky frut i çuditshëm nuk është shumë i ngrënshëm. Ka një shije shumë të fortë të lëkurës së limonit dhe zakonisht përdoret për të parfumuar dhomat dhe sende personale, siç janë veshmbathja. Në Kinë, ky frut është një simbol i lumturisë, jetëgjatësisë dhe fatit të mirë.

Tamarllio- Ngjason pak me domaten. Rritet në shumë vende të botës, të tilla si: Shtetet e Bashkuara, Afrika e Jugut, Butani, Kina…

Pitaya ose Dragon Fruit- Ka një pamje të mrekullueshme tërheqëse, një lëkurë të kuqe Dme luspa, e cila duket si një granatë. Kultivohet në Azinë Juglindore, Shtetet e Bashkuara, Izrael, Australi, Qipro dhe Ishujt Kanarie.

Kiëano-Një përzierje e veçantë e shijes së pjepëri, kastravecit dhe banane ose kivti (varet se kë pyet). Mund ta gjeni në Shtetet e Bashkuara, Portugali, Itali, Gjermani, Kili, Australi dhe Zelanda e Re.

Jabuticaba-Pema e rrushit brazilian. Shija e tij i ngjan si ajo e rrushit dhe përdoret për të prodhuar kryesisht verë dhe liker. Përveç kësaj, njerëzit e thajnë atë dhe e përdorin për të trajtuar astmën.

-----