Ballina Lajme Bota/Rajoni Frika nga Turqia, Greqia blen nga Franca 2.32 miliardë euro avionë

Frika nga Turqia, Greqia blen nga Franca 2.32 miliardë euro avionë

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Qeveria greke ka thënë se do të paguajë 2.32 miliardë euro për të blerë një set avionësh luftarakë francezë Rafale.

Dorëzimi i 18 avionëve do të fillojë në mes të vitit 2021 dhe do të përfundojë për dy vjet, tha zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas.

Greqia ka caktuar 11.5 miliardë euro për modernizimin e forcave të saj të armatosura gjatë pesë viteve të ardhshme.

Mes tensioneve me Turqinë mbi Mesdheun lindor, Greqia do të marrë kështu 12 avionë në përdorim në ushtrinë franceze, si dhe gjashtë aeroplanë të rinj.

“Kjo procedurë do të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në ajër”, tha Petsas.

Sipas Reuters, qeveria greke do të paguajë 1.92 miliardë euro për gjashtë avionë të rinj dhe 12 të përdorur Rafale dhe 400 milion të tjerë për pajisjet e tyre.

Athina zyrtare synon të forcojë forcat e saj të armatosura dhe aftësitë mbrojtëse me avionë, fregata dhe armë të reja, ndërsa tensionet po rriten për burimet e energjisë në Mesdheun lindor me Turqinë fqinje, raporton Reuters.

---- ----
----
----- ----
-----