Ballina Lajme Bota/Rajoni Franca urdhëron mbylljen e bareve dhe restoranteve në Marsejë pas shpërthimit të...

Franca urdhëron mbylljen e bareve dhe restoranteve në Marsejë pas shpërthimit të infektimeve të reja

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Franca do të urdhërojë që bare dhe restorante të mbyllen në Marsejë dhe të kufizojnë orët e hapjes së tyre në qytete të tjera, përfshirë Parisin si pjesë e përpjekjeve për të ndaluar një rritje të vazhdueshme të numrit ditor të infeksioneve, njoftoi të mërkurën Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran.

Ashtu si vendet e tjera evropiane ku shkalla e infektimit është rritur në muajin e kaluar, Franca po shtrëngon masat në tubimet publike dhe private në zonat më të goditura.

Pas një qetësie verore, qeveria e presidentit Emmanuel Macron ka qenë e etur të lejojë autoritetet lokale të miratojnë masa në varësi të ashpërsisë së shpërthimeve të Covid-19, në vend se të marrë masa të gjera nga qeveria qendrore në Paris.

Véran, ministri i Shëndetësisë, zbuloi një “kornizë kombëtare” të re të mërkurën, me rekomandimet e qeverisë për autoritetet lokale në varësi të vendit ku ata qëndrojnë në një hartë të re të koduar me ngjyra të vendit me “të kuqe”, “super të kuqe” dhe madje ” zonat e kuqe të ndezur.

---- ----
-----