Ballina Lajme Bota/Rajoni FOTOT/ Viktima dhe njerëz nën rrënoja, reagon Erdogan! Çfarë la pas tërmeti...

FOTOT/ Viktima dhe njerëz nën rrënoja, reagon Erdogan! Çfarë la pas tërmeti në Turqi

59
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Për situatën e krijuar në Turqi nga tërmeti i fuqishëm ka reaguar dhe Presidenti i vendit Recep Tayip Erdogan.

Përmes një postimi në Tëitter ai shprehet se të gjitha institucionet shtetërore janë vendosur në lëvizje për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve të prekur nga tërmeti.

“Institucionet tona kanë marrë të gjitha masat e nevojshme për të kapërcyer tërmetin që ndodhi në Elazig dhe që u ndje në shumë krahina si dhe për të siguruar qytetarët tanë. Ne dërguam Ministrat tanë të Mjedisit dhe Urbanizmit, Brendshme dhe Shëndetësisë në rajonin e prekur”.

15 të vdekur dhe 300 persona të plagosur. Ky është bilanci i deritanishëm nga tërmeti i fuqishëm që goditi mbrëmjen e sotme pjesën Lindore të Turqisë. Disa të tjerë janë ende nën rrënoja.

---- ----
-----