Ballina Lajme Bota/Rajoni Fotot/ Tregu i Vuhanit nga ku mendohet se shpërtheu COVID-19 rihapet sërish

Fotot/ Tregu i Vuhanit nga ku mendohet se shpërtheu COVID-19 rihapet sërish

102
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Tregu famëkeq i Vuhanit, nga ku mendohet se shpërtheu pandemia e COVID-19 është rihapur sërish. Tregtarët kanë rinisur të shesin prapë mish dhe peshk.

Sidomos zona ku tregtoheshin prodhime deti, që prej shumë shkencëtarëve mendohej se ishte epiqendra e virusit u mbyll në janar, pasi dhjetëra pacientë shkuan në spital me probleme në frymëmarrje, për shkak të një pneumonie misterioze.

----

Në këtë treg shiteshin një llojshmëri gjallesash, duke sur nga pula, minj, gjarpërinj, iriqë, që shpesh therreshin para klientëve të tyre.

Shkencëtarët mendojnë se virusi në fillim gjendej te lakuriqët e natës e që më mund të ketë infektuar kafshë të tjerë, e shkoi më pas te njeriu.

Mediat indoneziane raportojnë se pavarësisht riskut se pandemia mund të shpërthejë sërish, prapë tregu ka rinisur aktivitetin.

Në Kinë ka rinisur sërish jeta normale dhe nuk janë raportuar të infektuar të rinj, sidomos në qytetin Vuhanit, i cili u godit më shumë nga pandemia.

Ndërkohë që COVID-19 është përhapur së tepërmi në Evropë, e tani në SHBA.

----- ----