Ballina Lajme Bota/Rajoni FOTOT/ Pamjet që shokuan botën: Dita që shënoi rënien e mitit amerikan...

FOTOT/ Pamjet që shokuan botën: Dita që shënoi rënien e mitit amerikan dhe e ktheu në një “banana republikë”

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Për dekada me radhë, SHBA është konsideruar si demokracia ideale.

Por, dje ky mit ra.

Pamjet e dhunës nga Kongresi kanë shokuar botën jo për shkak të asaj që ndodhi, por për faktin se po ndodhte në Capitol, zemrën e demokracisë së botës.

Me të drejtë ish-presidentët Clinton, Bush e Obama kanë reaguar të revoltuar, duke thënë se ajo që ndodhi dje, do të dëmtojë rëndë reputacionin e SHBA-së.

“Rezultatet e zgjedhjeve kontestohen kështu në një banana-republikë, jo në republikën tonë demokratike”, tha Bush.

Në fakt, dje SHBA u kthye në një banana-republikë.

Për fatin e keq jo vetëm të SHBA-së, por të gjithë botës perëndimore dhe atyre që e kanë si model.

(TemA)

---- ----
----
-----
-----