Ballina Arti FOTOT: Kthehet për t’u bërë deputet në Tiranë, 31 vite pasi u...

FOTOT: Kthehet për t’u bërë deputet në Tiranë, 31 vite pasi u arratis në Ambasadën franceze

8
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Ikja nga Shqipëria në këto kohë është plaga më e rëndë e kombit. Por Ethem Aga ka bërë të kundërtën.

53-vjeçari nga Tirana që më 2 korrik u fut në Ambasadën francese në kryeqytet kthehet pas 30 vjetësh jo thjesht për të jetuar por tu bërë pjesë e politikës duke qenë kandidat për deputet në Parlament.

Si pjesë e listës së PD ai është kandiadat në qarkun e Tiranës. Aga ka qenë mbrëmë i ftuar në emsionin “Dekalog” të gazetarit Roland Qafoku në RTSH 24 dhe jo vetëm tregoi historinë e tij të rrallë, por ka vënë në dispozicion të emisionit një set fotografish nga Ambasada franceze më 2 korrik 1990, që nuk janë bërë asnjëherë publike më parë.

Janë foto që në fakt përbëjnë historinë e një prej ngjarjeve më të rëndësishme të Shqipërisë dhe që ciëlsohet si grushti parë i fortë që mori regjimi komunist në atë kohë.

Aty duken rreth 40 shqiptarë që u futën në ambjentet e Ambsadës francese, godinë e të cilës është ende edhe sot në të njëjtin vend në rrugën Skënderbeg në Tiranë.

Të rinj dhe të reja që sfiduan shtetin diktatorial dhe u futën atje duke kërkuar strehim politik. Aga tregoi historinë e jetës së tij e lidhur me këto fotografi në shumicën e të cilëve ka shquar veten.

Aga sapo ishte diplomuar në Institutin Bujqësor në Kamëz si agronom dhe vinte nga një familje e persekutuar nga ai regjim.

Pasi shkoi në Francë ai konvertoi diplomën duke vijuar edhe studime të tjera dhe u diplomua atje si inxhinier dhe më pas u angazhua me disa biznese.

Më poshtë po publikohen fotot nga ai moment historik.

---- ----
----
-----
-----