Ballina Lajme Bota/Rajoni FOTOT: Julia Roberts, filmat më të bukur me aktoren amerikane

FOTOT: Julia Roberts, filmat më të bukur me aktoren amerikane

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Aktorja e njohur amerikane, Julia Roberts, feston sot ditëlindjen, një aktore që shënjoi fjalë për fjalë një epokë dhe që na bëri të dashurohemi me interpretimet e saj të shkëlqyera.

Ikona e kinemasë, Julia Roberts, ka shënuar historinë e kinemasë me interpretimet e saj të shkëlqyera. Personazhet e saj, stili i saj, batutat e saj kanë hyrë në imagjinatën kolektive të secilit prej nesh.

Nga “Pretty Woman” deri te “Eat, pray, love” apo edhe seritë e saj televizive në Amazon Prime, aftësitë e saj në aktrim na kanë “rrëmbyer” për shumë vite. Ja disa nga filmat e saj më brilantë:

“Steel flowers”

Një kryevepër dramatike-sentimentale që na bën të qajmë. Këtu ajo luan Shelby, një vajzë që jeton në qytetin e vogël, Chinquapin Parish në Luiziana dhe që vendos të ketë një fëmijë pavarësisht se vuan nga diabeti i rëndë. Gjashtë gra shfaqen në histori, klientet më besnike të sallonit të bukurisë së Shelby, të cilat ngjyrosin filmin me historitë e tyre. Për ta njohur Julia Roberts duhet ta keni parë këtë film.

“Pretty Woman”

Është e kotë ta mohosh: kur flasim për Julia Roberts, të gjithë mendojmë për filmin ‘Pretty Woman’ të vitit 1990. Protagonistja, Vivian Ward, është një prostitutë që, me ndihmën e një shenje rrugore, takon biznesmenin Edward Lewis. Duke filluar ta frekuentojë atë, ajo e gjen veten të katapultuar në një botë që nuk i përket asaj, në luksin dhe nderimin e Eduartit shumë të pasur. Roberts tregon të gjitha talentet e saj, bukurinë mbi të gjitha, duke i përzier me guxim të paparë dhe sensualitet unik.

“My best friend’s wedding”

Një film që bëri që zemrat e brezave të tërë të spektatorëve të rrahin.

Julianne Potter, një kritike ushqimore njëzet e shtatëvjeçare që bëri një marrëveshje në kolegj me mikun e saj më të mirë Michael O’Neal (luajtur nga Dermot Mulroney): nëse asnjëri prej tyre nuk do të ishte martuar akoma në momentin e 28-vjetorit të lindjes, atëherë ata do të ishin martuar me njëri-tjetrin. Por tre javë para ditëlindjes së saj fatale, Michael do ta thërrasë për t’i thënë asaj se disa ditë më vonë ai do ta çojë Kimarin, një studente 20-vjeçare nga një familje e pasur, në altar. Çfarë do të bëjë Julianne?

“Nothing Hill”

Në këtë film kulti, Roberts luan Anna Scott, një yll filmi që hyn në librarinë e Notting Hill të protagonistit William Thacker (luajtur nga Hugh Grant). Pas një serie fatkeqësish, do të lindë një histori dashurie e pasionuar dhe zemëruese, në të cilën Julia Roberts luan një nga personazhet e saj më bindës.

“Monna Lisa smile”

Julia Roberts është Katherine Ann Watson, një profesore tridhjetëvjeçare e historisë së artit, e cila vjen për të dhënë mësim në shkollën prestigjioze me konvikt të vajzave Wellesley. Megjithatë, shkolla me konvikt nguliten vlerat e gruas klasike nënë/amvise në vajza.

Kundër baticës, Katherine do të vendosë t’u ofrojë vajzave pikëpamje të reja me ndihmën e artit, por duke vepruar kështu ajo do t’i kundërshtojë të gjithë.

Protagonistes do t’i duhet të merret me të gjitha kategoritë e mundshme dhe të imagjinueshme të vajzave, duke u përballur me të gjitha historitë e tyre dhe do t’i mësojë se gjëja më e rëndësishme është respekti për veten.

“Eat, pray, love”

Pas divorcit të saj, Elizabeth do të vendosë të shkojë larg. Ajo së pari do të ndalet në Itali ku do të njohë kënaqësitë e ushqimit, duke e braktisur veten në traditën e kuzhinës; Pastaj në Indi, ku ajo do të mësojë të meditojë dhe të zbulojë faljen përmes lutjes; më në fund ajo do të shkojë në Indonezi dhe këtu do të fillojë një histori e re dashurie që do ta lejojë atë të rilindë së bashku me Felipe.

Duhet parë nëse dëshiron ta gjesh veten, të vlerësosh kënaqësitë e jetës dhe të mësosh të njohësh veten në thellësi.

---- ----
-----