Ballina Lajme Bota/Rajoni FOTOT: Fenomeni Dubai, nga një cep i harruar i botës arabe në...

FOTOT: Fenomeni Dubai, nga një cep i harruar i botës arabe në destinacionin luksoz

11
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Dubai është një fenomen botëror. Brenda 50 vitesh, ai është shndërruar nga një vend i vogël tregtar në një nga qytetet më ikonike të planetit.

Rrokaqiejt epikë si Burj Khalifa dhe hotelet luksoze janë dëshmi e ngritjes së një qyteti të ri, në mënyrë të shpejtë dhe në dukje të pamundur.

Dubai u bashkua me emiratet e tij fqinje për të formuar Emiratet e Bashkuara Arabe në dhjetor të vitit 1971.

Në atë kohë, askush nuk mund ta kishte parashikuar zhvillimin e tij. Sidoqoftë, ai u shndërrua nga një cep i qetë i botës arabe, me një popullsi prej vetëm 86,000 banorësh, në një vend modern, me pothuajse tre milionë banorë që pret miliona turistë nga e gjithë bota.

---- ----
-----