Ballina Arti FOTOT/ 18 tetor 1976: Kur anija shqiptare “MATI” mbytej në portin...

FOTOT/ 18 tetor 1976: Kur anija shqiptare “MATI” mbytej në portin e Kostancës, Rumani

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ish zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari ka postuar në faqen e tij të facebook disa foto kur anija shqiptare “MATI” mbytej në portin e Kostancës, më 18 tetor 1976 në Rumani.

“Anija avullore “MATI mbërriti në Shqipëri në vitin 1962 dhe iu bashkua Flotës Tregëtare.

Lundrimi i fundit i anijes “MATI” është nga Durrësi me destinacion portin e Kostancës, Runani.

Kapiten i anijes ishte Adem Jaupi. Në mesnatën midis dative 18 dhe 19 tetor 1976, anija “MATI” për shkak të kohës shumë të keqe, disa difekteve në bord dhe mungesën e asistencës nga autoritetet portuale rumune ra në cektinë dhe u mbyt në radën e Kostancës.

Për shkak të organizimit të mire të braktisjes së anijes, asnjë pjestar i ekujpazhit prej 34 vetë nuk humbi jetën.”- shkruan Meçollari teksa poston fotot.

(TemA)

---- ----
----
-----
-----