Ballina LifeBizare Fotografitë që shfaqin fisin me sy unik

Fotografitë që shfaqin fisin me sy unik

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një fis autokton në një ishull indonezian që ka sy të kaltër unik për shkak të një mashtrimi gjenetik janë kapur në një set mahnitës fotografish.

Njerëzit Buton janë nga ishulli i 19-të më i madh i Indonezisë, Buton Island, i cili ndodhet në rajonin juglindor të Sulawesi të Indonezisë, përcjell portali rtv21.tv

Ata janë të ndarë në disa fise më të vogla, nga të cilët disa kanë një gjendje të rrallë të njohur si Sindroma Waardenburg, e cila ndikon në pigmentim.

Kjo i lë ata me sy blu elektrik, diçka që është jashtëzakonisht e rrallë në Indonezi, ku shumica e njerëzve kanë flokë të errët dhe sy të errët.

Sindroma Waardenburg është një mutacion gjenetik i trashëgueshëm që vlerësohet të jetë i pranishëm në një farë forme në 1 në 42,000 njerëz.

Përveç efektit të saj ndonjëherë befasues në pigmentimin e syve, duke përfshirë shkaktimin e syve me ngjyra të ndryshme, kjo gjithashtu mund të çojë në humbjen e dëgjimit.

Fisi Buton u fotografua nga Korchnoi Pasaribu, një gjeolog nga kryeqyteti i Xhakarta, Indonezi, gjatë një vizite në ishull në 17 Shtator.

Fotografi 38 vjeçar dhe babai i dy fëmijëve ka dokumentuar jetën në Indonezinë rurale që nga shtatori 2019, me një fokus të veçantë në shumë fise dhe trashëgiminë kulturore.

Ai tha se fotografia nuk është profesioni i tij parësor, por më tepër dashuria dhe hobi i tij.

Pasaribu tha: “Unë në të vërtetë punoj si gjeolog, në minierat e nikelit dhe fotografia është hobi im”.

Ai tha se e gjeti fisin me sy blu frymëzues sepse ata janë kaq unikë.

Pasaribu tha: “Sytë blu janë unikë dhe të bukur dhe ato janë frymëzimi im. Bluja është ngjyra e preferuar e syve për mua”.

Indonezia është një arkipelag i gjerë me mbi 350 dialekte dhe nënkultura.

Me një madhësi prej 1,700 milje katrore, Buton Island është një nga ishujt më të mëdhenj të Indonezisë.

Popullsia e ishullit arrin  më pak se 450,000 njerëz, nga të cilët shumë jetojnë në fise të vogla, të izoluara./21Media

 

The post Fotografitë që shfaqin fisin me sy unik appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----