Ballina Lajme Bota/Rajoni Fotografia që preku ndërgjegjën e botës, flet babai i viktimës

Fotografia që preku ndërgjegjën e botës, flet babai i viktimës

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Fotografia e babait salvadoran dhe vajzës së tij që u mbytën teksa po kalonin lumen Rio Grande në Teksas sot ka qarkulluar në gjithë botën, duke prekur ndërgjegjën e secilit.

Kjo fotografi, një realitet i zymtë i krizës së migracionit në kufirin jugor të Amerikës, na ktheu pas në imazhin e vitit 2015 të djalit 3 vjeçar sirian, Alan Kurdi, i cili u mbyt në ishullin grek, përcjellë Indeksonline.

Për këtë tragjedi për CNN kanë folur babai i viktimës Oscar Alberto Martínez Ramirez.

Babai i Ramirez tha se ai u përpoq ta bindte djalin dhe familjen e tij që të mos e bënte udhëtimin e rrezikshëm në veri.

“Si një prind, ju nuk dëshironi që fëmijët tuaj të jenë aq larg”, tha ai. “Por … ideja e largimit kishte hyrë në kokat e tyre. Ata donin të kishin shtëpinë e tyre.

Ramirez i tha CNN-it se vdekja e djalit dhe e mbesës së tij e ka ndryshuar përgjithmonë. Ai po kthehet te Perëndia dhe feja për forcë.

“Asgjë nuk mund ta mbushë këtë boshllëk,” tha ai. “Por të paktën kjo më jep forcë për t’u përballuar.”

José Martínez tha se kishte folur në telefon me djalin e tij vetëm disa ditë më pare.

“Ai kishte qenë tashmë në Meksikë për disa ditë, dhe gjithçka kishte kaluar mrekullisht”, tha Martinez.

Tania Vanessa Ávalos, gruaja e Oskarit dhe nëna e Angie Valeria, i tha gazetës se familja e saj kishin qenë në një kamp migrues në Matamoros që nga e diela, derisa s’mund të duronin temperaturat e larta dhe gjendjen e tmerrshme.

Kjo ishte kur Oskari bëri një vendim fatal. Në vend që të prisnin më gjatë, ata do të kalonin lumin në SHBA.

“Óscar Alberto mori Valerinë në krahë dhe hyri në ujë, ai notoi në anën tjetër dhe arriti në kontinent, ku e la vajzën e tij. Menjëherë pas kësaj, ai u kthye dhe shkoi për Tania,” tha La Jornada.

“Megjithatë, në një moment ai e kuptoi që vajza, pasi e pa se po largohej, u hodh në ujë. Óscar Alberto u kthye dhe arriti të kapte një grusht të vogël, por një rrymë e fortë u zvarrit dhe u mbyt.

Ramirez tha se djali i tij vdiq ndërsa përpiqej të shpëtonte jetën e vajzës së tij

---- ----
-----