Ballina Shëndetësi FOTO/ Studimi i fundit: Vaksina kineze Sinovac mbron 100% nga vdekja dhe...

FOTO/ Studimi i fundit: Vaksina kineze Sinovac mbron 100% nga vdekja dhe hospitalizimi

53
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Sipas një studimi të kryer në personel shëndetësor, në kontak të drejtëpërdrejtë me të infektur me Covid 19 në Turqi e Brazil, ka rezultuar se mbrojtja e vaksinës kineze Sinovac (që po përdor edhe Shqipëria) nga vdekja dhe hispitalizimi në gjendje të rëndë është 100%.

Pra nese vaksinohesh me Sinocav, shmang përfunimisht shtrimin në spital dhe vdekjen.

Gjithashtu, studimi tregon se efikasiteti kundër rasteve simptomatike të Covid19 që kanë nevojë për trajtim mjekësor ishte 83%.

Ndersa efikasiteti ndaj rasteve me siptoma të covid19 (por qe nuk kishin te nevojshem trajtimin mjekesor) ishte 50.65%

Pra, vaksina Kineze të mbron 100% nga vdekja dhe hospitalizimi, 83% për ata që kanë nevojë për trajtim mjekësor dhe 50.65% mbrojtje për ata që nuk kanë nevojë për trajtim mjekësor.

---- ----
-----