Ballina Lajme Bota/Rajoni FOTO/ Si e ka ndryshuar jetën e njerëzve koronavirusi

FOTO/ Si e ka ndryshuar jetën e njerëzve koronavirusi

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Distancimi shoqëror mund të cilësohet si diccka jo normale për popullin tonë apo edhe për italianët, ku përqafimet dhe puthjet me miqtë janë diccka shumë e zakonshme.

Por, shpërthimi i koronavirusit ka ripërcaktuar me shpejtësi konceptin e respektimit të hapësirës personale, ku tashmë njerëzit qëndrojnë në distancë nga njëri-tjetri.

----

Duke ndjekur këshillat e qeverive dhe ato të autoriteteve të shëndetit publik, njerëzit po vënë distancë ndërmjet tyre për ta mbajtur larg Covid-19.

Kjo vihet re edhe në rrugë apo supermarket, ku njerëit qëndrojnë mbi 1 metër larg për t’u ruajtur nga rreziku.

Deri më tani mbi 8800 persona kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusi, ndërsa masat e marra nga qeveritë në mbarë botën janë drastike

 

----- ----