Ballina Lajme Bota/Rajoni FOTO/ Pas flakëve, shi dhe stuhi në Australi

FOTO/ Pas flakëve, shi dhe stuhi në Australi

9
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shiu i parë në Australi ka ndihmuar në shuarjen e flakëve në disa zona. Raportohet se reshjet e shiut tashmë kanë ndihmuar në shuarjen e 32 zjarreve në Uellsin e Ri Jugor.

Nga ana tjetër zjarrfikësit vijojnë punën për shuarjen e vatrave të tjera që kanë mbetur. Së fundmi, Australia u përfshi nga zjarre apokaliptike, të cilat sollën pasoja të mëdha në vend.

----

Gjysmë miliard kafshë thuhet se u dogjën të gjalla, ndërsa habitatet e tyre janë shkatërruar plotësisht.

Pamjet e shpërndara gjerësisht në media tregonin kafshë të ngordhura në çdo zonë, ndërsa të tjera në gjendje të mjeruar që kishin nevojë për kujdes shëndetësor.

----- ----