Ballina Lajme Bota/Rajoni FOTO/ Frika nga virusi, bankat kineze dezinfektojnë edhe kartëmonedhat

FOTO/ Frika nga virusi, bankat kineze dezinfektojnë edhe kartëmonedhat

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Bankat kineze po dezinfektojnë kartmonedhat, si pjesë e përpjekjeve për frenimin e koronavirusit që ka marrë deri tani më shumë se 1.500 jetë njerëzish dhe vazhdon përhapjen.

Bankat po përdorin rreze ultraviolet dhe temperatura të larta për dezinfektimin e juanëve, dhe pastaj i mbyllin këto para për shtatë deri në 14 ditë, në varësi të ashpërsisë së sëmundjes në rajonin përkatës, përpara se t`i kthejnë në qarkullim.

Lajmin e pohuan drejtues të bankës qendrore të Kinës në një konferencë për shtyp. Virusi, i cili ka prekur deri tani më shumë se 66,000 vetë në Kinë dhe është përhapur në më shumë se një duzinë shtetesh të tjera, ka nxitur masat për dezinfektimin e vendeve publike dhe minimizimin e kontaktit mes njerëzve.

Farmacitë në mbarë vendin kanë pasur një shtim të ndjeshëm të shitjes së dezinfektantëve dhe maskave të fytyrës, ndërsa nëpër institucione, pranë ashensorëve janë vendosur kuti me fasoleta, të cilat njerëzit inkurajohen t`i përdorin kur shtypin butonët.

---- ----
----
-----
-----