Ballina Lajme Bota/Rajoni Forcat greke shtyjnë migrantët drejt vdekjes në det, shpëtohen nga turqit

Forcat greke shtyjnë migrantët drejt vdekjes në det, shpëtohen nga turqit

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Garda Bregdetare Greke shtyu pa pushim një grup migrantësh në ujërat e ftohta të Detit Egje dhe i vuri ata në rrezik vdekjeje, por, ashtu si në raste të tilla të mëparshme, ndihma iu dha migrantëve nga forcat turke.

Kamerat e dronit të zbulimit të forcave detare turke regjistruan një shembull të ri të çnjerëzimit që forcat greke tregojnë ndaj migrantëve që po shtyhen me forcë drejt bregdetit turk.

Pamjet tregojnë anijen greke të Rojes Bregdetare LS-70 që sjell migrantë në një vend në veri të Lesbos dhe në jug të Kepit të Babës. Forcat greke më pas transferuan migrantë, përfshirë fëmijë, në një gomone dhe më pas tërhoqën një anije me migrantë në drejtim të bregdetit turk me një varkë më të vogël.

Migrantët e frikësuar më pas u lanë fjalë për fjalë të vdisnin në det të hapur, por, si në rastet e mëparshme të ngjashme, ata u ndihmuan nga forcat turke.

---- ----
----
-----
-----