Ballina LifeBizare Flokë të bukur dhe të shëndetshëm edhe në det me disa lëvizje...

Flokë të bukur dhe të shëndetshëm edhe në det me disa lëvizje të thjeshta

81
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një flokë që bërtet për t’u dukur, por mbi të gjitha për t’u mbrojtur nga uji, dielli dhe kripa: provoni me mjetet e thjeshta të gjyshes. Të bukura, joshëse, dhe themelore për të formuar fytyrën tonë: flokët gjithmonë kanë qenë shumë të rëndësishme për këdo dhe në çdo moshë. Për të shmangur që dielli dhe agjentët atmosferikë të prishin flokët tanë, ne mund të ngremë mburojat tona dhe të mbrojmë veten me mjete të thjeshta që do të ruajnë bukurinë dhe shëndetin e flokëve gjatë pushimeve dhe jo vetëm! Ngadalë-ngadalë – për të filluar, është e rëndësishme të kujdesesh për flokët me qëndrueshmëri dhe përkushtim. Gjestet e vogla mund të na garantojnë rezultate të habitshme: për shembull, mos harroni kurrë se për të shpëlarë flokët me klor dhe kripë ju nevojitet vetëm një dush me ujë të freskët pa përdorur shampon çdo herë që lani flokët tuaj. Shumë më mirë një paketë me një vaj natyral për t’u larë në dush në fund të ditës, një trajtim i butë me rezultate të garantuara.

Larja e shpeshtë mund të thajë flokët, duke e bërë atë të brishtë dhe të shurdhër: ëmbëlsia dhe delikatesa janë armë fituese. Gjithmonë të mbrojtur: harrojini flokët e ftohtë, të thatë dhe të shurdhër për shkak të ujit të kripur, diellit dhe klorit, në sajë të përdorimit të rregullt të një vaji natyral. Për shembull, ne përqendrohemi në vajin e jojoba, i cili absorbohet lehtë ose përdorim vajin e kokosit, vajin e arganit. Butësisht masazhoni vajin në lëkurë dhe në gjatësinë e flokëve për t’i pasur ato më të fortë dhe të ndritshëm. Për një rezultat optimal, le të kujtojmë që të përsërisim operacionin herë pas here dhe veçanërisht pas banjës. Konstantja dhe vëmendja: për flokët që janë gjithmonë ‘al top’, mos harroni të aplikoni një maskë ushqyese dhe ristrukturuese në flokë të paktën disa herë në javë. Mjetet e gjyshes janë perfekte dhe të lira: vetëm përzieni vajin e ullirit ose bajamen e ëmbël ose edhe kokosit me disa lugë kos apo mjaltë për të marrë një përfundim të pasur dhe të natyrshëm për ta masazhuar në flokë të lagur. Këshilla e mençur? E mbështillni kokën me një fletë plastike transparente për gjysmë ore dhe pastaj lajeni: flokët do të jenë jashtëzakonisht të butë dhe me shkëlqim. Gabimet që duhen shmangur: një nga të gjitha: e vendosni shampon direkt në flokë. Është një zakon shumë i keq që duhet të shmanget absolutisht: parukierët, në fakt, derdhin pak shampo në një tas dhe më pas e hollojnë me ujë të ngrohtë. Shumë i rëndësishëm është masazhi: me gishta ne bëjmë lëvizje rrethore dhe të thella në lëkurë dhe pastaj kalojmë në gjatësi: në këtë mënyrë do të shmangim theksimin e flokëve dhe ne do të zbulojmë me kënaqësi të madhe se është e mjaftueshme për të përdorur produktin më pak se sa jemi mësuar.

----

Të shëndetshëm dhe të lirë. Mendoni dhe për më vonë: duket shumë larg, por kujtojmë se vjeshta është një periudhë delikate për flokët. Ushqimi i shëndetshëm dhe një mënyrë jetese e ekuilibruar me siguri do të jenë të rëndësishme për të marrë formë dhe të përballen me kthimin në qytet. Le të bëjmë një spastrim të pastër të skajeve të ndarë dhe flokëve të brishtë me një prerje të fortë, por jo drastike. Përfundimisht, ne e shmangim pjasterin për të tharë flokët dhe ta lëmë natyrshëm në diell: jo vetëm flokët ju falënderojnë, por edhe eshtrat pasi u dhurojmë plot vitaminë D në lidhje me sezonin ku do të jenë protagonistët e errët dhe të ftohtit.

 

----- ----