Ballina Lajme Bota/Rajoni Filmoi videon kur polici vrau afro-amerikanin, ja kush është 17-vjeçarja që u...

Filmoi videon kur polici vrau afro-amerikanin, ja kush është 17-vjeçarja që u kthye në hero (FOTO)

131
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Është identifikuar adoleshentja që publikoi videon që bëri xhiron në rrjet të rastit të George Floyd. Duke folur përmes avokatit të saj, Darnella Frazier, është shprehur se kurrë nuk e ka menduar që të jetë një hero.

17-vjeçarja ka treguar gjithashtu se nuk e kishte idenë se si do të ndikonte kjo video në të gjithë botën. E reja ka rrëfyer se po shëtiste kushërirën 9-vjeçare në Minneapolis në Ditën e Përkujtimit, kur ajo pa katër oficerë duke tërhequr një njeri të zi nga brenda një automjeti.

----

“Ajo nuk e kishte idenë që do të dëshmonte dhe dokumentonte një nga vrasjet më të rëndësishme dhe me profil të lartë të policisë në historinë amerikane,” tha avokati i Darnella, Seth Cobin, për “Star-Tribune”.

‘Nëse nuk do të ishte për trimërinë e saj, prezencën e mendjes dhe dorën e qëndrueshme dhe gatishmërinë e saj për të postuar videon në Facebook e për ta ndarë me botën, të katër këta policë do të ishin akoma në rrugë, ndoshta duke terrorizuar anëtarët e tjerë të komunitetit”, shtoi avokati.

Kujtojmë se vdekja e afro-amerikanit ka sjellë demonstrata të mëdha në qytete të ndryshme të botës. Ai ndërroi jetë pas ndërhyrjes së ashpër të policisë, ndërsa po arrestohej.

----- ----