Ballina LifeBizare Femra, kujdes: Njihni simptomat e kancerit ovarian me kohë

Femra, kujdes: Njihni simptomat e kancerit ovarian me kohë

67
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kanceri i vezoreve ndodh kur qelizat ovale bëhen malinje dhe fillojnë të zhvillohen në tumore. Ky lloj i kancerit njihet si një vrasës i heshtur për shkak të mungesës së simptomave të dukshme dhe vështirësive të zbulimit me rëntgen. Megjithëse është më e zakonshme te gratë në para-menopauzë, gjithnjë e më shumë raste tregojnë një rritje të paraqitjes te femrat në moshën 30 dhe 40-vjeçare, ndoshta edhe më herët.

Hulumtimet në Britani të Madhe tregojnë se zbulimi i hershëm i kancerit mund të rrisë ndjeshëm shanset e mbijetesës, andaj kujdesuni për trupin tuaj dhe vizitoni rregullisht mjekun tuaj, transmeton KosovaPress.

Aktualisht nuk ka test të besueshëm, madje edhe analizat e gjakut shpesh japin rezultate negative të rreme. Problemi tjetër është se shumë nga simptomat janë mashtruese dhe tregojnë për sëmundje të tjera, të tilla si sindroma e zorrëve të irrituara.

Hulumtimet e fundit tregojnë se ka shenja dhe simptoma të kancerit ovarian në një fazë të hershme, dhe se femrat duhet të jenë të kujdesshme dhe të dinë se kur duhet vepruar.

Simptomat, të cilat mund të jenë shenja të kancerit ovarian:

-Ënjtje në stomak

Nëse ju përjetoni një ënjtje të vazhdueshme të stomakut, e cila zgjat më shumë se tre javë, mund të jetë një simptomë e hershme e kancerit ovarian, edhe pse simptoma të tilla mund të tregojnë shumë probleme stomaku. Sidoqoftë, nëse gjendja zgjat për një kohë të gjatë, atëherë vizitoni mjekun.

– Dhimbje në pjesën e poshtme të stomakut

Konsideroni të gjitha fushat e dhimbjes, mund të ndjeni dhimbje menstruale në pjesën e poshtme të stomakut, në rajonin e gjoksit, ndoshta edhe në pjesën e poshtme të shpinës. Ndërsa dhimbja e njëjtë gjatë menstruacioneve është normale, dhimbja e vazhdueshme që ju shoqëron dhe pas menstruacioneve përsëri, më shumë se tre javë, mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit ovarian. Kjo simptomë është veçanërisht e rëndësishme për gratë para menopauzës, pasi problemet menstruale mund të zgjasin më shumë se zakonisht.

-Humbja e apetitit

Nëse vëreni një rënie të ndjeshme në oreksin tuaj për më shumë se tre javë, bisedoni me mjekun tuaj. Megjithëse kjo mund të jetë një shenjë e një sërë problemesh të stomakut, zorrëve, por mund të nënkuptojë gjithashtu kancer ovarian.

– Rritja e nevojës për urinim

Nëse keni urinim të shpeshtë edhe nëse nuk keni pirë lëngje gjatë ditës, atëherë kjo mund të jetë shenjë e një faze të hershme të kancerit ovarian.

Të gjitha këto simptoma mund të jenë shpesh të gabuara, pasi mund të jenë pjesë e problemeve me traktin gastrointestinal. Nëse ndonjë nga këto simptoma nuk i keni pasur më herët, është e rëndësishme të monitoroni frekuencën dhe kohëzgjatjen e tyre. Nëse ato nuk zhduken pas tre javësh ose më gjatë, shkoni për kontroll te mjeku.

---- ----
----
----- ----
-----