Ballina LifeBizare Fëmija më i shëndoshë në botë humbet gjysmën e peshës së tij

Fëmija më i shëndoshë në botë humbet gjysmën e peshës së tij

108
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
 

Fëmija më i shëndoshë në botë tani është i panjohur pasi ai arriti të heqë më shumë se gjysmën e peshës së tij trupore.

Arya Permana, 14 vjeç i cili peshonte mbi 190 kg po inkurajon të tjerët të ndjekin dietë të shëndetshme.

Ai i kishte hutuar mjekët pesë vjet më parë kur panë fotot e tij si një fëmijë me mbipeshë duke luajtur në një rezervuar uji për të ftohur trupin e tij në fshatin e vogël Cipurwasari në provincën Java Perëndimore në Indonezi .

Arya ishte aq i madh sa asnjë rrobe nuk i shkonte për shtat, ai ishte në gjendje të mbështjellë vetëm ndonjë material rreth trupit të tij.

Ai i kalonte ditët duke ngrënë vazhdimisht dhe duke u larë në një pishinë të vogël për tu qetësuar.

Korniza e tij masive gjithashtu nënkuptonte që ai nuk mund të ndiqte shkollën pasi ecja për në shkollë ishte shumë e vështirë për të.

Por me një dietë dhe ushtrime të rregullta për pesë vjet, Arya ka larguar shumë kilogramë dhe tani peshon rreth 80 kg.

Ai ecën 3 km në ditë dhe luan për basketboll ose sporte të tjera për dy orë në ditë. Ai gjithashtu eci në shkollë para se të mbyllej për shkak të koronavirusit./21Media

 

The post Fëmija më i shëndoshë në botë humbet gjysmën e peshës së tij appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----