Ballina LifeBizare Fëmija jashtëmartesor i ish-mbretit belg fiton tituj mbretërorë

Fëmija jashtëmartesor i ish-mbretit belg fiton tituj mbretërorë

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Fëmija jashtëmartesor i ish mbretit belg Albert II ka fituar një betejë gjyqësore për t’i dhënë asaj të njëjtat të drejta dhe tituj si fëmijët e babait nga martesa.

Sipas këtij vendimi, artistes Delphine Boël, 52 vjeç, do t’i jepet titulli i Princeshës së Belgjikës.

Mbreti Albert pranoi se ai ishte babai i saj në janar të këtij viti, pasi kishte luftuar pretendimin e saj për atësi për më shumë se një dekadë.

Nëna e saj, baronesha Sybille de Selys Longchamps, pretendon se ajo kishte një lidhje 18-vjeçare me Albertin para se ai të ishte mbret, përcjell portali rtv21.tv

Për herë të parë dolën zëra se ai kishte lindur një fëmijë me një grua tjetër pasi u zbulua në një biografi të paautorizuar për gruan e Albertit, Mbretëreshën Paola, botuar në 1999.

Zonja Boël së pari pretendoi mbi të dhënat se Mbreti Albert ishte babai i saj biologjik gjatë një interviste në 2005, por vetëm derisa ai abdikoi në 2013 – kur ai humbi imunitetin e tij ndaj ndjekjes penale – ajo hapi procedurat gjyqësore.

Avokati i saj u tha gazetarëve se ajo ishte “e kënaqur” me vendimin e gjykatës.

“Një fitore gjyqësore nuk do të zëvendësojë kurrë dashurinë e babait, por ofron një ndjenjë të drejtësisë,” tha Marc Uyttendaele. “Shumë më tepër fëmijë që kanë kaluar kalvare të ngjashme mund të jenë në gjendje të gjejnë forcën për t’u përballur me ta.”

Zonja Boël dhe dy fëmijët e saj tani mund të mbajnë mbiemrin e babait të saj, Saxe-Cobourg.

Si rezultat i këtij vendimi, pas vdekjes së Mbretit Albert ajo do të ketë të drejtë të marrë një trashëgimi, së bashku me tre fëmijët e tij të tjerë – Princ Laurent, Princesha Astrid dhe Philippe, mbreti aktual.

Pavarësisht titullit të saj të ri, zonja Boël nuk do të marrë ndonjë dhuratë mbretërore. Por Albert duhet të paguajë gati 3.4 milionë € për të mbuluar tarifat e saj ligjore, sipas shitësit lokal De Standaard.

Nëna e saj Baronesha Longchamps thotë se lidhja me Albertin, i cili atëherë ishte Princi i Liège, zgjati nga 1966 deri në 1984 dhe ai ishte rreth gjatë fëmijërisë së zonjës Boël.

Pas vdekjes së vëllait të tij të madh në 1993, Alberti papritur erdhi në fron. Ai mbajti këtë pozicion deri në korrik 2013, kur njoftoi abdikimin e tij – duke përmendur shëndetin e përekqësuar – dhe u zëvendësua nga djali i tij, Philippe.

86-vjeçari i kishte rezistuar urdhrave të gjykatës për t’iu nënshtruar testimit të ADN-së derisa të përballej me gjobë prej 5,000 € në ditë për refuzimin ta bënte atë. Në janar, ai njoftoi se e pranoi zonjën Boël si fëmijën e tij të katërt pasi “mësoi rezultatet e testeve të ADN-së”.

Belgjika ka një monarki kushtetuese në të cilën mbreti luan një rol kryesisht ceremonial./21Media

The post Fëmija jashtëmartesor i ish-mbretit belg fiton tituj mbretërorë appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----