Ballina Lajme Bota/Rajoni FBI-ja arreston kërkuesin e NASA-s, nuk tregoi lidhjet e tij me Kinën

FBI-ja arreston kërkuesin e NASA-s, nuk tregoi lidhjet e tij me Kinën

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Agjentët e FBI-së arrestuan një profesor në Arkansas, i cili me qëllim nuk tregoi lidhjet e tij me entitetet kineze gjatë tentativës për të siguruar fonde për projektin kërkimor të NASA-s, lajmëroi Departamenti i Drejtësisë në SHBA.

Simon Saw-Teong Ang, 63, nga Fayetteville, u arrestua nga agjentët e FBI-së të premten dhe u dënua për mashtrim kibernetik, raporton CNN.

----

Sipas autoriteteve, kërkuesi në Universitetin e Arkansas-Fayetteville (UA) që nga 1988, mashtroi NASA-n dhe universitetin, duke mos ju treguar atyre se ai mbante pozicione të tjera në një universitet kinez, si dhe kompani kineze.

Kjo përbën konflikt interesi, sipas FBI-së.

Mostregimi i këtyre pozicioneve, bëri që ai të përfitonte grante nga NASA dhe universiteti amerikan.

----- ----