Ballina Lajme nacionale Fajon thotë se për të filluar dialogu, duhet të hiqet taksa

Fajon thotë se për të filluar dialogu, duhet të hiqet taksa

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Taksa ndaj Serbisë vazhdon edhe më tej të mbetët në fuqi.

Eurodeputetja sllovene, Tanja Fajon derisa ka folur për dialogun që ka mbetur pezull tash e sa kohë në mes të Kosovës e Serbisë, ka thënë se duhet të revokohet taksa e vendosur nga Qeveria kosovare për produktet serbe e boshnjake.

Në një intervistë për Gazetën Shekulli, Fajon sa i përket ecurisë së dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, vendos theksin tek taksa që qeveria e Kosovës ka vendosur ndaj Serbisë.

“Për negociata të suksesshme midis Serbisë dhe Kosovës, është e rëndësishme që Kosova të revokojë taksat e saj për produktet serbe”, ka thënë ajo.

Fajon ka kërkuar që të dyja vendet të kthehen në statusin e para vendosjes së kësaj takse.

“Për vazhdimin e negociatave, statusi mes tyre duhet të jetë si përpara se të zbatoheshin taksat. Vetëm në këtë mënyrë, është e mundur që në të ardhmen të gjesh një zgjidhje që do të kënaqte edhe Serbinë edhe Kosovën”, ka theksuar eurodeputetja.

---- ----
-----