Ballina Lajme Bota/Rajoni Evropa, një tjetër verë me humbje?!

Evropa, një tjetër verë me humbje?!

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Një tabelë informacioni është paraqitur ndërsa turistët nga Gjermania mbërrijnë në aeroportin e Palma de Mallorca pas kërkesës së hequr të karantinës në Berlin për udhëtarët që kthehen nga ishujt Balearik. Kompanitë ajrore dhe sektori i udhëtimeve në Evropë po përgatiten për një verë të dytë me humbje, pasi shpërndarja e vaksinave po ndodh me ritme të ngadalta si dhe infektimet që sa vijnë e shtohen. Aksionet e linjave ajrore kanë rënë të Premten pasi Parisi dhe pjesa më e madhe e Francës Veriore u mbyllën për një muaj, disa ditë pasi Italia autorizoi masa edhe me të forta për lëvizjen në pjesën më të madhe të vendit duke përfshirë Romën dhe Milanon.

Perspektiva e verës gjithashtu është dëmtuar edhe nga infeksionet në rritje në Greqi, por edhe në vende të tjera, si shkak i pezullimit të vaksinës AstraZeneca nga një numër i lartë vendesh evropiane, edhe pse disa prej këtyre vendeve kanë autorizuar përdorimit e AstraZeneca pas një konfirmimi nga Agjencia Evropiane e Barnave. Por megjithatë, linjat ajrore që kanë mbledhur tashmë miliarda borxhe përballen me një tendosje të mëtejshme që disa mund të mos mbijetojnë pa fonde të reja. Aksionet e Ryanair ranë me 4.2% të Premten, easyJet me 4% dhe Wizz me 3.5%. Air France po kërkon gjithashtu të mbledhë kapital dhe të ulë borxhin nga ndihma prej 10.4 miliardë euro të vitit të kaluar. Grupi i linjave ajrore Franko-Holandeze synon të fluturojë më shumë se 50% të kapacitetit të para krizës këtë vit. Ekziston një rrezik i një numri të rritur falimentimesh, ka deklaruar kreu i trupit ajror global IATA.

Pikëpamja e dobët evropiane bie në kontrast me mesazhet optimiste nga CEO të linjave ajrore amerikane, të cilët këtë javë raportuan rritje të rezervimeve të udhëtimeve të pranverës dhe verës në të gjithë vendin, pasi fushata e vaksinimit në SHBA fitoi vrull dhe kufizimet e koronavirusit janë lehtësuar. Falë progresit të tij më të shpejtë në vaksinimet, tregu i jashtëm në Mbretërinë e Bashkuar është parë si kyç për sezonin e ardhshëm veror. Por rastet në rritje të infeksioneve evropiane mund të kërcënojnë edhe ato plane. Greqia u bë burimi më i madh i Britanisë së rasteve të importuara kur vendet hapën një korridor udhëtimi verën e kaluar, sipas një studimi zyrtar të MB të botuar këtë javë.

The post Evropa, një tjetër verë me humbje?! appeared first on KOHA.

---- ----
-----