Ballina Shëndetësi Europa jep viston, ilaçi antiviral të përdoret urgjent kundër koronavirusit

Europa jep viston, ilaçi antiviral të përdoret urgjent kundër koronavirusit

69
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) autorizoi që ilaçi antiviral të përdoret për të trajtuar pacientët e prekur me koronavirus, në kohë që përpjekjet për prodhimin e vaksinës vazhdojnë.

Remdesivir është bërë ilaçi i parë që rekomandohet për përdorim nga autoritetet shëndetësore në Bashkimin Evropian për të trajtuar ata që vuajnë nga COVID-19.

Ilaçi, i cili jepet përmes një IV, është krijuar për të ndërhyrë me një enzimë që virusi përdor për të kopjuar materialin e saj gjenetik.

Tashmë është aprovuar për trajtimin e COVID-19 në Japoni dhe është i autorizuar për përdorim urgjent në Shtetet e Bashkuara për pacientë të caktuar.

Më 1 qershor, krijuesi i drogës, një firmë bioteknike e quajtur Gilead, tha që ilaçi i saj eksperimental përmirësoi simptomat e COVID-19 kur u jepej pacientëve të shtruar në spital.

Ai tha që një studim që përfshinte 600 pacientë që kishin pneumoni të moderuar, por nuk kishin nevojë për mbështetje të oksigjenit, zbuloi se ata që morën remdesivir për pesë ditë ishin 65% më të predispozuar të përmirësoheshin me të paktën një në një shkallë shtatë pikësh.

Nuk pati vdekje në mesin e pacientëve në pesë ditë të drogës, dy në mesin e atyre me 10 ditë, dhe katër në mesin e pacientëve që merrnin vetëm kujdes standard. Nauze dhe dhimbje koke ishin pak më të zakonshme në mesin e atyre që ishin në ilaç.

Një studim i mëparshëm në SHBA, i udhëhequr nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë kohët e fundit zbuloi se shkurtoi kohën mesatare të rimëkëmbjes nga 15 ditë në 11 ditë në pacientët e shtruar në spital me sëmundje të rëndë.

Më 16 qershor, studiuesit në Angli thanë që një steroide e lirë, e disponueshme gjerësisht – Dexamethasone – mund të zvogëlojë vdekjet me një të tretën në pacientët e shtruar në spital të rëndë. Kur u publikuan rezultatet, qeveria britanike menjëherë autorizoi përdorimin e drogës në Mbretërinë e Bashkuar.(Euronews)

---- ----
----
----- ----
-----