Ballina Lajme Bota/Rajoni Erdogan zbulon komplotin kundër Turqisë…

Erdogan zbulon komplotin kundër Turqisë…

33
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se duke vërejtur pikat e krizës që shtrihen nga Siria, përmes Mesdheut, deri në Kaukaz, merret një pamje e përpjekjes së rrethimit të Turqisë.

Erdogan theksoi se ishte e qartë se bota ishte në një pikë kthese në të cilën Turqia po përpiqej të ripopzicionohej në rendin e ri global, ashtu si kishte bërë një shekull ose gjysmë shekulli më parë.

“Nëse i kushtoni vëmendje, do të shihni se krizat më të mëdha në botë po ndodhin të gjitha afër Turqisë. Duke lidhur pikat e krizës që shtrihen nga Siria, përmes Mesdheut, në Kaukaz, ju merrni një pamje të përpjekjes së rrethimit të Turqisë.

Ne kemi parë lojëra të tilla më parë. Nga njëra anë, ne kemi mbrojtur integritetin e shtetit dhe unitetin e njerëzve dhe nga ana tjetër, kemi ndërmarrë hapa që thyejnë përpjekjen për të rrethuar Turqinë,” tha Erdogan.

Erdogan gjithashtu tha se me qëndrimin e saj të vendosur dhe punën e përkushtuar, Turqia i ka treguar botës se duhet të llogaritet në reformat e ardhshme të sistemit botëror.

Duke komentuar situatën në rajon, Erdogan tha se ai nuk do të lejojë ndonjë kërcënim të sigurisë për Turqinë dhe se në këtë kontekst, çdo zonë mund të jetë skena e një operacioni ushtarak nëse ekziston një kërcënim.

“Ata që synuan të ishin një kërcënim për Turqinë në Siri duhet të kuptojnë se janë të dënuar të dështojnë,” tha Erdogan.

Ai gjithashtu komentoi situatën në Mesdheun lindor dhe vuri në dukje se Turqia, nën kërcënime boshe dhe shantazhe të zbrazëta, nuk u dorëzua në luftën për të drejtat legjitime në rajon dhe se ata ishin të detyruar të dëgjonin thirrjen e Turqisë për dialog.

Erdogan përsëriti se Turqia mbështet Azerbajxhanin në të gjitha kuptimet në luftën e saj kundër pushtimit armen të Karabakut.

“Kjo luftë do të zgjasë derisa Karabaku të çlirohet nga pushtimi,” tha Erdogan.

---- ----
----
----- ----
-----