Ballina Lajme Bota/Rajoni Emigrantët mund të jenë “kurbani” i ardhshëm i Covid, kur Europa të...

Emigrantët mund të jenë “kurbani” i ardhshëm i Covid, kur Europa të rihapë kufijtë

34
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Nga Luke McGee, The Guardian

Me zhvillimin  e vaksinave dhe shpërndarjen e tyre në Europë, vëmendja po kthehet në atë që do të ndodhë kur kufijtë e kontinentit të rihapen.

Dhe çështja që shqetëson më shumë të gjitha qeveritë është sigurisht: migrimi.

Fundjavën e kaluar, euroskeptiku populist Nigel Farage , shkroi në Twitter në lidhje me një “krizë të Covid në Dover”, duke pretenduar pabaza se një anije me emigrantë ndodhej në brigjet e Anglisë juglindore, me 12 persona në bord dhe të gjithë pozitivë me virus.”

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ndërmori hapin e pazakontë për t’iu përgjigjur drejtpërdrejt akuzave të Farage, duke thënë: “Kjo nuk është e vërtetë. Asnjë nga këta 12 persona nuk është  pozitiv me Covid-19. Të gjithë emigrantët që mbërritën sot janë testuar për Covid-19. ”

Twitter që atëherë ka hequr pezulluar postimet e Farage, për shkelje të rregullave të faqes. CNN i kërkoi Farage të komentonte mbi këtë çështje, por ai nuk pranoi.

Një zyrtar i Ministrisë së Brendshme tha për CNN se ndërsa sugjerimi që emigrantët po përhapin koronavirusin është thjesht një mendim i personave të shqetësuar për njerëzit me numër një  të madh ndjekësish – si Farage – që amplifikojnë mesazhe të rreme.

Dhe ata vunë në dukje se postimi i  Farage mori shumë shumë  komente  nga përdoruesit e Twitter.

Farage përdor shpesh gjendjen e emigrantëve për të rritur më tej ambicien e tij politike.

Gjatë fushatës për referendumin e Brexit në 2016, grupi i tij zbuloi  një foto që tregonte një varg të gjatë njerëzish – gjoja migrantë – së bashku me parullën: “PIKA E PRITJES: BE ka dështuar “.

Në muajt përpara referendumit, Europa kishte parë një fluks të madh refugjatësh të dëshpëruar për të ikur nga konflikti në Lindjen e Mesme, veçanërisht në Siri.

Duke mbrojtur idetë e tij, Farage bëri një konstatim midis migrimit nga Siria dhe terrorizmit, duke thënë: “Kur ISIS tha që ata do të përdorin krizën e emigrantëve për të përmbysur kontinentin me terroristët e tyre xhihadistë, ata ndoshta e kishin për këtë”.

Fotoja me emigrantë  u raportua më pas në polici për nxitje të urrejtjes racore. Farage nuk është i vetmi në përpjekjet e tij për të përhapur dezinformata që supozohet që tregojnë një lidhje midis Covid dhe emigrantëve.

Migration Watch, një sit britanik  që mbron emigrantët, postoi në Twitter se kohët e fundit një variant i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Anglinë juglindore ishte përgjegjës për 61% të infeksioneve në Angli.

Nuk ka asnjë provë se vendkalimet e emigrantëve në Kanalin Anglez  kanë qenë shkaktare për përhapjen e mutacionit ose nëse vetë ata emigrantë kanë shkaktuar një mutacion në virus.

Akademikët që punojnë në politikën e migracionit janë të shqetësuar se ndërsa Europa fillon të lehtësojë  lehtësisht masat, populistët do të bëjnë thirrje se emigrantët mund të përhapin virusin, pavarësisht mungesës së provave.

“Ndjenjat anti-migrantë mund të rriten gjatë rënies ekonomike, pasi emigrantët mund të fajësohen për fitimin e vendeve të punës ose përdorimin e tepërt të burimeve publike në zona si kujdesi shëndetësor,” tha Marina Fernandez-Reino, këshilltare në Observatorin e Migracionit të Universitetit të Oksfordit.

Ajo vuri në dukje se – deri më tani, të paktën – “qëndrimet negative ndaj emigrantëve nuk duket se janë rritur gjatë krizës aktuale”.

Fernandez-Reino tha se ndërsa populli është përqendruar në gjëra të tilla si rimëkëmbja ekonomike dhe përfundimi i bllokimit mbarëkombëtar, ka prova paraprake që pandemia mund të ketë çuar në “një rritje të diskriminimit ndaj emigrantëve kinezë”.

Nëse qytetarët janë të gatshëm t’i drejtojnë gishtin një grupi pakicash, ekziston mundësia që ata mund t’i vënë fajin edhe ndonjë grupi tjetër, nëse rrethanat do të çojnë në atë pikë. Instinkti për të fajësuar emigrantët për problemet kombëtare nuk është një qasje që ndjek vetëm Britania.

Politikanët në Greqi kanë përdorur virusin për të justifikuar kampet e mbyllura të emigrantëve, ndërsa në Itali, opozita ka përdorur mbërritjen e emigrantëve për të fajësuar  qeverinë gjatë  pandemisë.

Metsola beson se një mënyrë e neutralizimit të kësaj situate është duke ndërtuar besimin në Frontex, agjencia e kufirit dhe rojeve të BE-së.

Pjesa më e madhe e debatit rreth migrimit dhe Covid injoron pamjen reale të asaj që po ndodh në kufijtë e Europës. Një zyrtar i BE-së që punon në kontrollin e kufirit tha për CNN se në prill dhe maj 2020, numri i emigrantëve që mbërritën në BE ishin nga më të ulëtat që nga viti 2009.

Zyrtari shpjegoi se shumë prej atyre që kanë mbërritur në kufijtë e Europës gjatë pandemisë së koronavirusit janë përpjekur të zbarkojnë pa u zbuluar, për të shmangur qëndrimin në kampe: “Ata donin të vazhdonin të lëviznin ose të shmangnin qëndrimin në një kamp ku virusi mund të përhapet shumë më lehtë “.

Kampet e emigrantëve janë një mundësi e mirë për të provokuar emocione të forta në politikën europiane.

“Kjo është sigurisht  një dhuratë për njerëz si Farage. Njerëz nga vende të rrezikshme, të paaftë për tu distancuar nga ana shoqërore dhe të gatshëm të sjellin sëmundje në vend,” tha një zyrtar i BE-së.

Tani për tani, ky mund të jetë një debat që ndodh në kufijtë e politikës europiane, por është pothuajse e pashmangshme që kjo të sjellë shumë probleme më vonë , duke pasur parasysh  zgjedhjet në vendet europiane të Holandës, Gjermanisë dhe Francës.

Në të tre vendet, partitë populiste, të djathta ekstreme ka të ngjarë të marrin një numër të konsiderueshëm votash.

Në Francë, presidenti aktual Emmanuel Macron do të ketë një ballafaqim të fortë me  Marine Le Pen,  e ekstremit të djathtë. Edhe pse këto parti nuk kanë gjasa të jenë në pushtet, ata tashmë kanë riformuar qendrën e djathtë europiane, me personalitet si Macron i Francës dhe Mark Rutte i Holandës, për një numër çështjesh, kryesisht Islamin.

Kriza e emigrantëve të vitit 2015 ishte një moment vendimtar në politikën europiane, pasi miliona njerëz që ikën nga lufta dhe uria hynë në kontinent, duke i detyruar udhëheqësit të bënin marrëveshje me udhëheqësin autokratik të Turqisë Rexhep Tajip Erdogan.

Politikanët të cilët avokuan në strehimin  e një numri të madh emigrantësh- më shumë udhëheqësja gjermane Angela Merkel – që nga ajo kohë u është dashur të përballen me kritika nga të gjitha sa herë që një emigrant kryen një krim të dhunshëm ose një anije përmbyset, sepse mbërritja  në Europë ishte një mundësi më e mirë sesa të jetoje në një zonë lufte.

Frika ka qenë gjithmonë një mjet politik efektiv. Ndërsa jeta post-pandemike do të gjejë rrugën e vet, duket e pashmangshme që politikanët të  shohin avantazhin e një çështjeje aq evokuese sa migrimi, si një mënyrë për të testuar  kredencialet e tyre si persona të guximshëm  për t’iu përgjigjur një prej pyetjeve më të vështira politike të Europës. Përktheu Sonila Backa-abc

---- ----
----
-----
-----