Ballina Arti Elton John i sëmurë/ Ndërpret koncertin: “Më falni, nuk kam më zë”

Elton John i sëmurë/ Ndërpret koncertin: “Më falni, nuk kam më zë”

34
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Elton John, dukshëm i mërzitur është detyruar të ndërpresë një koncert në Zelandën e Re pasi u ndje keq, për shkak të pneumonisë. Muzikanti 72 vjeçar, humbu zërin në mes të koncertit që po mbahej në stadiumin e Oklandit, Mount smart, të dielën.

Kam humbur tërësisht zërin tim. Nuk mund të këndoj – tha John para turmës. Duhet të shkoj, më vjen keq – përfundoi ai.

Sër Elton Jon u duk se shpërtheu në lot kur në një moment u përkul mbi piano dhe tundi kokën. Audienca e shoqëroi këngëtarin me ovacione ndërsa ai dilte nga skena, i ndihmuar nga disa asistentë. Më herët ai i kishte thënë shikuesve në stadiumin e mbushur plot, se ishte diagnostikuar me pneumoni. Koncerti ishte i pari në Zelandën e re, në kuadër të turit të lamtumirës së sër Elton John, Jellou Brik road. John duket se është prekur nga një pneumoni jo e zakonshme, një lloj infeksioni në mushkëri i shkaktuar nga baktere apo viruse.

Ajo është pak më agresive se llojet e tjera të pneumonisë, dhe kërkon kujdes mjekësor. Simptomat janë të krahasueshme me ato të një të ftohti të rëndë, shpesh me kollë, dhimbje gjoksi dhe dhimbje koke. Sër Elton Jon u vizitua nga një mjek në mes të koncertit dhe pavarësisht sëmundjes ai mundi të performojë disa këngë klasike si  Candle in the Wind dhe All the Girls Love Alice.

Por në përfundim, ai u dorëzua dhe nuk mundi të përfundonte performancën, me zërin e tij që u shua ndërsa përpiqej të këndonte Daniel. Ajo që nuk dihet është se si do të ndikojë sëmundja e tij në datat e tjera të turit. Ai duhet të luante edhe dy koncerte në Okland, të martën dhe të enjten, si pjesë e turneut.

---- ----
----
-----
-----