Ballina Lajme Bota/Rajoni Ekspertët, paralajmërimi: Britania do bëhet më e nxehtë se Maroku

Ekspertët, paralajmërimi: Britania do bëhet më e nxehtë se Maroku

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Mbretëria e Bashkuar po përjeton temperatura më të larta se Maroku, thotë The Sun, me zhivën e termometrit që pritet te ngjitet drejt 30 gradëve Celsius teksa vendi po përjeton majin më të nxehtë në 176 vjet.

E hëna shënon ditën e parë të verës dhe moti i thatë e me diell ka pushtuar pjesën më të madhe të vendit. Sipas të përditshmes së njohur, ditët më të nxehtë deri tani të vitit pritet të mbërrijnë këtë javë, pasi të martën parashikimet janë që temperaturat të shkojnë në 30 gradë Celsius.

----

“Ka shumë gjasë që këto temperatura të kemi nga e marta ose e mërkura në Anglinë jugore, por edhe në Veri mund të shënohen 26 gradë Celsius, cka e bën më të nxehtë sesa Essaouira e Marokut ku termometri shënon 23 gradë”, tha metereologu Aidan McGivern.

Më vonë gjatë javës pritet një front i ftohtë, me tempereraturat që llogaritet të bien në 15 gradë Celsius, e në Skoci mendohet se do të bjerë dhe borë. Por pas kësaj vale të beftë të ftohti, i nxehti do të rikthehet sërish disa ditë më vonë.

----- ----