Ballina Lajme Bota/Rajoni Ekspertët nga e gjithë bota firmosin letrën: Hetimi i OBSH-së për COVID...

Ekspertët nga e gjithë bota firmosin letrën: Hetimi i OBSH-së për COVID në Wuhan s’ishte i pavarur

48
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Pavarësisht faktit se në janar një grup ekspertësh vizituan Kinën për të gjetur detaje për shpërthimin e COVID, sot komuniteti ndërkombëtar është larg njohjes së origjinës së COVID.

Një specialist, përmes një letre të hapur, bën thirrje për një hetim të ri pandemik.

“Në këtë pikë nuk jemi më larg sesa ishim një vit më parë”, tha Nikolai Petrovksi , një specialist i vaksinave në Universitetin Flinders në Adelaide, Australi dhe një nga 26 ekspertët nga e gjithë bota që nënshkruan letrën e hapur, e cila u botua dje.

Në janar, një ekip shkencëtarësh të zgjedhur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vizituan spitalet dhe institutet kërkimore në Ëuhan, qyteti në Kinën qendrore ku u identifikua koronavirusi, në kërkim të provave të origjinës së COVID-19.

Por misioni u kritikua nga kritikët që akuzuan OBSH për mbështetje shumë të madhe në hulumtimet dhe të dhënat kineze të motivuara politikisht në terren.

Anëtarët e ekipit gjithashtu thanë se Kina ngurron të ndajë të dhëna kritike që mund të tregojnë se COVID-19 po qarkullonte muaj para se të identifikohej së pari.

Në letrën e hapur thuhet se misioni i OBSH “nuk kishte mandatin, pavarësinë ose hyrjen e nevojshme për të kryer një hetim të plotë dhe të pakufizuar” në të gjitha teoritë në lidhje me origjinën e COVID-19.

Të gjitha shanset mbeten në tryezë dhe unë do të duhet të pres akoma për të parë një fragment të të dhënave të pavarura shkencore që përjashtojnë ndonjë prej tyre”, – tha Petrovsky.

Ne kemi nevojë për një mendje të hapur dhe bllokimi i disa shtigjeve që konsiderohen shumë të ndjeshëm nuk është mënyra se si funksionon shkenca“, përfundoi Petrovsky.

---- ----
----
-----
-----