Ballina Showbiz Edona feston ditëlindjen, nuk do besoni sa vite ka mbushur

Edona feston ditëlindjen, nuk do besoni sa vite ka mbushur

52
SHPËRNDAJE

Ajo ka lënë gjurmë në skenën muzikore.

Këngëtarja e njohur e skenës shqiptare, Edona Llalloshi sot feston ditëlindjen e saj të 40-të. Me këtë rast Edona ka pranuar urime të shumta nga familjarët dhe fansat e saj, të cilat ajo i ka publikuar në Instastory.

Me muzikë Edona filloi të merrej që nga fëmijëria, si nxënëse në shkollën e ulët dhe të mesme të muzikës, për të vazhduar më pas edhe si studente e Fakultetit të Arteve, drejtimi i muzikës.

Edona vite më parë mori pjesë në shumë festivale si: ”Akordet e Kosovës”, në festivalin e 33-të në RTSH me këngën “Vajtim Dashurie”, ku u shpall debutantja më e mirë e festivalit, në vitin ’95 merr pjesë prapë në po këtë festival në Edicionin e 34-të me këngën “Kthemi ëndrrat e mia”, ku arrin deri në finale.

Në vitin 1996 ka marrë pjesë në “Show Fest”, në vitin 1997 në Festivalin “Zambaku i Prizrenit “, ku edhe e fitoi vendin e parë. E në vitin 2002 këngëtarja e shumë hiteve, fitoi vendin e dytë dhe mikrofonin e artë në “Polifest”.

Këngëtarja ka marrë pjesë edhe në Festivale tjera si “Polifest”, “Zhurma Show”, “Kënga Magjike”, “VFM”, “Netët e Klipit Shqiptar”, e shumë festivale tjera. Nga viti 1999, Edona Llalloshi filloi edhe publikimin e disa albumeve “Djali i Kosovës Trime”, në vitin 200 albumin “Mikja e parë” dhe në vitin 2003 albumin “Borxhi i Dashurisë”.

Disa prej këngëve të Edonës, të cilat dëgjohen edhe sot nga fansat, janë: “Simpatia”, këngë kjo që u përpunua nga Lumi B dhe Dhurata Dora në vitin 2017, “Kush po të pëlqen”, “Për ty po flas”, “Beatbox”, e shumë të tjera. Përveç sukseseve në punë, Edona gëzon edhe një jetë të lumtur familjare, ajo u martua në vitin 2012 me Gazmendin dhe ka dy fëmijë Doa dhe Nurin.

-----