Ballina Lajme nacionale Edhe një “pranverë” në vjeshtë

Edhe një “pranverë” në vjeshtë

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

 

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se java e fundit e tetorit do të vazhdojë me kushte të mira meteorologjike.

Sipas Institutit, do të ketë vranësira dhe intervale relativisht të gjata me diell.

“Në fushat termike do të ketë rritje të lehta sidomos në vlerat e temperaturave minimale, deri sa ato maksimalet mbesin pothuaj të ngjashme. Minimalet do të lëvizin ndërmjet 4-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-21 gradë Celsius”, thuhet në njoftimin e institutit.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit me shpejtësi 1-7 m/s.

Kushtet biometeorologjike do të jenë relativisht të mira për shkak të aktivitetit dhe prezencës së elementeve meteorologjike.

Ndërsa edhe kushtet agrometeorologjike do të jenë të mira, sepse nuk parashikohet të ketë brymë, (përjashtuar viset e larta malore) sikur javën e kaluar ku prezenca e saj kishte ndikuar negativisht te disa lloje të kulturave perimore./21Media

The post Edhe një “pranverë” në vjeshtë appeared first on RTV21.

---- ----
-----