Ballina Lajme nacionale Edhe mediat serbe në sulm: Shqipëria republikë mafioze, Rama dhe ministrat në...

Edhe mediat serbe në sulm: Shqipëria republikë mafioze, Rama dhe ministrat në luks

58
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Publikimi i përgjimeve nga BILD duket se ka frymëzuar edhe mediat serbe. E përditshmja serbe “Blic” ka publikuar një artikull për kryeministrin Edi Rama, ku denoncon jeta e luksit që bën ai dhe ministrat e kabinetit.

Sipas BLIC, Rama qeveris sipas stilit komunist dhe shfaqet në publik me kriminelët famëkeq.

Gazeta vazhdon më tej duke theksuar se anëtarët besnikë të PS, mbështesin më shumë partinë se Shqipërinë.

ARTIKULLI I PLOTË:

Në mars të vitit 2016, Partia Socialiste e Shqipërisë mbajti një konventë të stilit komunist në zemër të Tiranës, në sallën e pallatit të kongresit ku paraardhësit e tij totalitar organizonin tubime marksiste më shumë se katër dekada më parë.

Pas skenave të kësaj ngjarjeje, kryeministri dhe kryetari i partisë, Edi Rama, kishte kontroll absolut mbi listën e pjesëmarrësve dhe të gjitha mediat.

Salla e kongresit të Ramës ishte e mbushur me deputetë dhe ministra shqiptarë, pastrimi i parave dhe trafikantët e drogës, të cilët po iknin nga Partia Socialiste ishte e vetmja mënyrë për të shmangur ndjekjen penale. “Dëshira” e Ramës për t’u shfaqur në publik me kriminelët famëkeq nuk mund të krahasohet me ndonjë udhëheqës tjetër të demokracive perëndimore, por edhe më gjerë.

Në zgjedhjet parlamentare të mbajtura një vit pas kësaj konvente, Partia Socialiste fitoi por me blerjen e votave me ndihmën e narko-mafisë së vendit, pohon e përditshmja gjermane Bild.

Dje, pas disa javëve të demonstratave të opozitës në Shqipëri, BILD botoi të dhëna sekrete të policisë shqiptare që tregojnë se narko-bosët rekrutonin votuesit për partinë e Ramës dhe se paratë e fituara nga trafiku i drogës përdoreshin për të qeverisur vendin.

Bild arrin në përfundimin se Shqipëria është në një udhëkryq ndërmjet një rruge demokratike dhe asaj që patjetër bëhet një republikë mafioze, ku tumori malinj i komunizmit ende mbizotëron në partinë e Ramës.

Anëtarët e saj besnikë, si ministri i Diasporës Pandeli Majko, ish-ministri i jashtëm Ditmir Bushati, zëvendësdrejtori i grupit Taulant Balla dhe ish ministri i brendshëm Saimir Tahiri, kanë kërkuar të forcojnë interesat partiake më shumë se ato kombëtare.

Si rezultat, Ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe kolegët e tij mund të ruajnë operacionet e pastrimit të parave, të cilat janë zgjeruar nga bregu i Panamasë në Oqeanin Indian, duke siguruar që jetëgjatësia e partisë është në pushtet të merret me zhvillimin e ekonomisë shqiptare dhe ruajtjen e imazhit kombëtar jashtë vendit.

Mënyra luksoze e jetesës së anëtarëve të qeverisë Rama është në konstrast me jetën e një milion shqiptarëve që jetojnë me vetëm 5 euro në ditë. Ndërkohë ministrat e Ramës gëzojnë privilegjet duke pranuar një jetë të pasur dhe duke përdorur disa prej automjeteve më luksoze, si “Mercedes C”, “Audi” A7 dhe K7, “Porsche Cayenne” dhe “Jaguar” të panumërt.

Përkundër përpjekjeve të qeverisë së SH.B.A.-së për të promovuar reformën e dekriminalizimit, me qëllim vendosjen e politikanëve të përfshirë pas hekurave kuptohet se Rama është pengesa kryesore për këtë reformë legjislative dhe ekzekutive.

Shqiptarët as nuk e imagjinonin se anëtarët e qeverisë së Rama do të blinin Jaguarët me paratë e tyre. Për më tepër, borxhi kombëtar që gjeneratat e ardhshme të shqiptarëve duhet të paguajnë tejkalojnë të gjitha shifrat e imagjinueshme. Në Tiranë, pothuajse nuk ka investime të huaja direkte, sepse anëtarët e qeverisë bëjnë presion ndaj investitorëve për ryshfete të mëdha dhe festa të shtrenjta jashtë vendit.

Prona kombëtare shqiptare, tani është nën kontrollin e një grupi të vogël oligarkësh nga kopetë e Ramës.

 

---- ---- ----
-----