Ballina Lajme Bota/Rajoni E thonë shkencëtarët: Nëse nuk ndryshojmë sjelljen tonë, pandemitë e ardhshme do...

E thonë shkencëtarët: Nëse nuk ndryshojmë sjelljen tonë, pandemitë e ardhshme do të jenë më vdekjeprurës

25
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Pandemitë e ardhshme ka të ngjarë që të jenë më të shpeshta, vdekjeprurëse dhe që do të përhapen më shpejt.

Kjo mund të ndodh nëse nuk ndalojmë shkatërrimin e përhapur të mjedisit tonë, janë shprehur një grup prej katër shkencëtarësh.

----

“Ne kemi një dritare të vogël mundësish, për të kapërcyer sfidat e krizës aktuale, për të shmangur mbjelljen e farave të atyre të ardhshme”, kanë shtuar shkencëtarët.

Profesorët Josef Settele, Sandra Diaz, Eduardo Brondizio dhe Dr. Peter Daszak u tërhoqën në kërkime nga Raporti i Vlerësimit Global të IPBES të tyre vitin e kaluar. Ata dolën në përfundimin se 1 milion lloje bimësh dhe kafshësh janë në rrezik zhdukje në dekadat e ardhshme.

“Shpyllëzimi i shfrenuar, zgjerimi i pakontrolluar i bujqësisë, bujqësia intensive, minierat dhe zhvillimi i infrastrukturës, si dhe shfrytëzimi i specieve të egra kanë krijuar një” stuhi perfekte “për përhapjen e sëmundjeve nga jeta e egër te njerëzit”, thanë shkencëtarët.

1.7 milion viruse të paidentifikuara të tipit të njohur për infektimin e njerëzve, besohet se ekzistojnë ende te gjitarët dhe zogjtë e ujit.

----- ----