Ballina Lajme Bota/Rajoni E rrezikuar nga përmbytjet, Venecia vendos në funksion për herë të parë...

E rrezikuar nga përmbytjet, Venecia vendos në funksion për herë të parë barrierat aq të diskutuara

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Barrierat e diskutueshme dhe me vonesë të gjatë nënujore për të mbrojtur Venecia-n nga baticat e saj famëkeqe u vendosën për herë të parë të Shtunën, kundër një përmbytjeje parashikuese prej 130 centimetra.

Autoritetet përgatitën sistemin për vendosjen gjatë sezonit të përmbytjeve pasi qyteti i lagunës u përmbyt me baticat më të këqija në 53 vjet nëntorin e kaluar. Një frekuencë e rritur e ujit të lartë të sjellë nga ndryshimi i klimës i ka shtuar urgjencës përfundimit të projektit.

Ndërsa 78 pengesat janë instaluar të gjitha, disa infrastruktura janë ende duke u përfunduar. Përfundimisht, sistemi do të vendoset kur parashikohen batica prej 110 centimetrash, por ndërsa puna është ende duke u zhvilluar komisionerët specialë të projektit kanë vendosur një prag prej 130 centimetrash.

Ujërat e përmbytjes parashikohet të arrijnë atë nivel rreth mesditës, e cila pa pengesat do të përmbyste rreth gjysmën e qytetit. Ky do të jetë testi i parë në botë në sistemin real.

Në funksion të parashikimit, autoritetet portuale kanë ndaluar trafikun e transportit përmes tre pikave të hyrjes ku janë instaluar pengesat deri në orën 4:30 pasdite.

Sistemi i barrierave të lëvizshme nënujore, i quajtur Moisiu, është përfshirë nga korrupsioni, tejkalimet e kostove dhe vonesat. Projektuar në 1.8 miliardë euro dhe synuar të përfundojë deri në 2011, projekti ka kushtuar deri më tani 5.5 miliardë euro dhe po zhvillohet më shumë se një dekadë pas planit. (Euronews)

---- ----
----
----- ----
-----