Ballina Lajme Bota/Rajoni E jashtëzakonshme: Në këtë vend temperaturat kanë arritur deri në 50 gradë...

E jashtëzakonshme: Në këtë vend temperaturat kanë arritur deri në 50 gradë Celsius

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Izraeli po përballet me temperatura të larta.

Temperaturat në Izrael arritën një rekord të lartë, konfirmoi sot agjencia meteorologjike izraelite të enjten.

Temperaturat në Sodom, pranë Detit të Vdekur, u rritën në gati 50 gradë Celsius të mërkurën, sipas Institutit Meteorologjik të Izraelit.

Gjatë ditës, ka pasur zjarre në disa vende.

Disa njerëz morën lëndime të lehta dhe rreth 200 shtëpi u evakuuan.

Temperaturat në ultësirën bregdetare përgjatë Mesdheut arritën një nivel të lartë 42 gradë Celsius.

Lagështia, me rreth 10 deri në 25 për qind në pjesë të ndryshme të vendit, ishte jashtëzakonisht e ulët gjatë kësaj kohe të vitit.

---- ----
----
-----
-----