Ballina LifeBizare Dyqani ushqimor që iu takon me historinë mesjetare

Dyqani ushqimor që iu takon me historinë mesjetare

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Dyqani ushqimor Dublin instalon dyshemenë prej xhami në mënyrë që njerëzit të mund të shohin më poshtë Shtëpinë e Shekullit XI
Nëse do të dëshironit të hidhni një vështrim të historisë mesjetare, nuk keni pse të shkoni domosdoshmërisht në një muze ose të hapni një libër historie. Me sa duket, thjesht mund të vizitoni një dyqan ushqimesh. Tingëllon konfuze? Le të shpjegojmë.

Në qytetin e Dublinit në Irlandë, ka një dyqan të ri “Lidl” me një dysheme qelqi që lejon blerësit të shikojnë në historinë mesjetare të Vikingëve. Rezulton se, ndërtimi i këtij dyqani ushqimesh ka çuar në zbulimin e një shtëpie mesjetare të shekullit të 11-të, transmeton rtv21.tv.

Në vend që të ndërtonte në krye të faqes dhe të mbulonte rrënojat, ekipi vendosi të instalonte dysheme qelqi që do t’i linte klientët të shikonin në historinë lokale.

“Gjëja mahnitëse për të është se është një strukturë e përditshme. është diku që njerëzit jetojnë. Është diku që njerëzit, e dini, u ulën në mbrëmje dhe bënë pak punë zeje ndërsa ishin ulur rreth zjarrit. është një vend. Ne ishim të kënaqur që një pjesë e tillë domethënëse e teatrit u gjet, u njoh dhe tani u prezantua para publikut. Unë mendoj se është me të vërtetë fantastike që “Lidl” është duke e shfaqur atë menjëherë përpara niveleve të tyre”, tha për RTÉ News, Linzi Simpson, konsulent arkeolog për projektin.

Shtëpia mesjetare e shekullit të 11-të nuk do të jetë e vetmja gjë për të parë. Me sa duket, klientët do të jenë gjithashtu në gjendje të hedhin një vështrim në mbetjet e një kurthi gropë të shekullit të 18-të që dikur ishte pjesë e teatrit të Rrugës Aungier./21Media

The post Dyqani ushqimor që iu takon me historinë mesjetare appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----