Ballina LifeBizare Dyqanet e armëve mbeten të hapura dhe në izolim

Dyqanet e armëve mbeten të hapura dhe në izolim

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Austria është në izolim – tregtia është e mbyllur. Por jo tregtarët e armëve, sepse armët dhe municionet janë “sistematikisht të rëndësishme” sipas rregullores.

Siç mund të lexohet në faqet e internetit të dyqaneve të ndryshme të armëve, atyre u lejohet të rishesin armët dhe municionet edhe në bllokim – nëse marrëveshja është e hapur. Tregtarët e armëve kanë shkurtuar vetëm orët punës, përcjell portali rtv21.tv

Urdhëresa në Austri lejon hapjen e biznesit

“Sipas Urdhërit të Masave të Emergjencës Covid-19, Seksioni 5, Paragrafi 4 Numri 9, shitja dhe mirëmbajtja e produkteve të sigurisë dhe emergjencës është sistematikisht e rëndësishme. Prandaj, lejohet shitja e armëve dhe municioneve te përdoruesit e autorizuar të fundit,”  thuhet në urdhëresë.

Trajnimi për licencën e armëve nuk do të zhvillohet gjatë bllokimit./21Media

The post Dyqanet e armëve mbeten të hapura dhe në izolim appeared first on RTV21.

---- ----
----
-----
-----