Ballina AKTUALE Dy dekada nga rënia e Daut Sulejmanit, dëshmorit më të ri të...

Dy dekada nga rënia e Daut Sulejmanit, dëshmorit më të ri të UÇPMB-së

162
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Plotë 20 vite që kur Dauti sakrifikoi jetën e tij, për lirinë dhe çlirimin e atdheut.
Atëherë si 17 vjeçar, djal i ri e në adoleshencë, e tregoi atdhedashurinë dhe burrërinë e tij, duke vetmohuar jetën e për t`i dal përballë vdekjes. Jo për të vdekur, por për të jetuar në përjetësi me epitetin më të çmuar, dëshmor i lirisë.
Kontributi dhe vepra e tij do të jenë në vazhdimësi mision dhe testament për brezat që do të vijnë.
Sot, e përkujtuam me homazhe në vendin e lindjes dhe prehjes së tij në fsh.Dobrosin, dhe e vizitova nënën loke, nënën e Dautit, në shtëpinë e saj duke i shprehur mirënjohje për sakrificën e madhe për birin që e ka rritur, dhe ja ka dhuruar atdheut.
Lavdi për Daut Sulejmanin,
Lavdi për gjithë dëshmorët e atdheut.

---- ----
----
-----
-----