Ballina Lajme Bota/Rajoni Dritan Abazoviç: Pse jam i duhuri për ministër Mbrojtje i Malit të...

Dritan Abazoviç: Pse jam i duhuri për ministër Mbrojtje i Malit të Zi

41
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Udhëheqësi i Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviç, njëherësh kandidat për ministër i Mbrojtjes i Malit të Zi, thanë të shtunën se gjëja më e rëndësishme ishte formimi i një qeverie të re sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që ajo të merret me problemet e akumuluara.

“Eshtë më pak e rëndësishme se kush do të jetë në qeveri. Kushdo që të jetë, ata do ta bëjnë punën e tyre me përgjegjësi, sinqeritet dhe për të mirën e qytetarëve. Unë premtoj se nuk do të ketë asnjë problem me mua”, tha ai për televizionin Nova S.

Ai shprehu pritjen se nuk do të ketë probleme kur të votohet për qeverinë e re dhe se “të gjithë kolegët nga ish-opozita do të votojnë për propozimet e kryeministrit”, raporton Tanjug.

Ai bëri thirrje që seanca të thirret sa më shpejt të jetë e mundur, dhe në lidhje me zgjidhjen e ofruar nga kryeministri i caktuar Zdravko Krivokapiç, ai tha se kishte kundërshtime, por se ai ende mbështeste vendimet e tij.

Ai beson se duhet të kishte pasur përfaqësues të popujve të pakicave brenda qeverisë, por shton se po e mbështet kryeministrin duke besuar se do ta realizojë këtë përmes disa qasjeve të tjera konceptuale brenda qeverisë.

“Më pëlqente të kishte më shumë gra. Katër departamente janë bashkuar në një. Kisha një dilemë nëse do të rriste efikasitetin, ose do ta ulte atë. Por këto janë disa vëzhgime personale, të cilat koha do të tregojë nëse janë të sakta.” tha ai.

Abazoviç, në lidhje me kritikat se ai do të propozohet për ministrin e Mbrojtjes, edhe pse nuk është person ushtarak, thotë se mendon se prejardhja e tij qytetare është një avantazh, jo një disavantazh.

Ai deklaron se Mali i Zi ka nevojë për një ministër të Mbrojtjes i cili është një civil, jo një person ushtarak, “sepse ne duam të afirmojmë konceptin pacifist të mbrojtjes.”

Ai shton se është gati të marrë atë funksion nëse kryeministri vlerëson se mund të jetë i dobishëm, por që ai nuk do të krijojë një problem nëse vlerësimi është se ministri i Mbrojtjes duhet të jetë dikush tjetër.

“Do të ishte arrogante të flisnim për ekspertizën time, por unë mendoj se pak njerëz kanë CV-në time dhe kontaktet e mia. Ne nuk duam ta kthejmë atë ministri në një dikaster të errët, siç ishte në të kaluarën. Në këtë kontekst, ministri i Mbrojtjes duhet të udhëhiqet nga këto parime “, përfundoi Abazoviç.

---- ----
----
-----
-----