Ballina Lajme nacionale Drecun bën fajtor liderët e Kosovës për dialogun

Drecun bën fajtor liderët e Kosovës për dialogun

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Drecun ka thënë se liderët e Kosovës po u ikin bisedimeve.

I ashtuquajturi shef i Këshillit të Kuvendit të Serbisë për Kosovë, Millovan Drecun, ka deklaruar për televizionin serb Pink se liderët e Kosovës “po u ikin bisedimeve” me Beogradin sepse “e dinë se do të jenë të detyrueshëm të bisedojnë për zgjidhje e cila do të jetë e pranueshme për dyja palët”.

“Për ne kurrqysh nuk është e pranueshme dhe nuk do ta njohim Kosovën e pavarur të shpallur në këtë mënyrë”, ka thënë Drecun.

Ai ka thënë se autoritetet e Kosovës dëshirojnë dialog me Serbinë, mirëpo që rezultati të jetë i garantuar dhe Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Me rastin e arrestimit të serbëve në Kosovë kohë më parë, ka thënë se “populli serb është nën presion të vazhdueshëm, i cili do të forcohet para zgjedhjeve”.

“Ata duan të fusin përçarje dhe të pengojnë unitetin i cili është arritur nëpërmes të Listës Serbe me Beogradin”.

“Po i përdorin individët të cilët veprojnë kundër Listës Serbe dhe pushtetit aktual në Serbi”, pretendon Drecun.

---- ----
----
-----
-----