Ballina Lajme Bota/Rajoni Donald Trump s’pranon të ikë, alarm i kuq në Pentagon: A po...

Donald Trump s’pranon të ikë, alarm i kuq në Pentagon: A po shkon SHBA drejt kaosit?

67
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

CNN shkruan se administrata e Donald Trump ka bërë ndryshime në krye të strukturës civile të Departamentit të Mbrojtjes, duke “hequr” disa zyrtarë të lartë dhe duke i zëvendësuar me ata besnikë të presidentit të SHBA.

Ndodh kjo ndërsa më parë Trump shkarkoi për herë të parë sekretarin e Mbrojtjes Mark Esper. Ky zhvillim ka shqetësuar dhe “alarmuar” zyrtarët ushtarakë dhe civilë brenda Pentagonit, të cilët janë të shqetësuar për atë që mund të vijë më pas, shkruan CNN.

Katër zyrtarë të lartë civilë janë shkarkuar ose dhënë dorëheqjen që nga e hëna, duke përfshirë Esper-in, shefin e tij të shtabit dhe zyrtarë të lartë që mbikëqyrin politikën dhe inteligjencën. Ata u zëvendësuan nga besnikët e Trump-it, duke përfshirë një figurë të diskutueshme që promovoi teoritë e konspiracionit margjinal dhe e quajti ish-presidentin Barak Obama një terrorist.

Këto lëvizje po rrisin ndjenjën e kaosit në Pentagon pas shkarkimit të Esper-it nga Trump. Presidenti Trump e shkarkoi atë dy ditë pasi kundërshtari i tij demokrat Joe Biden u konfirua si fitues në zgjedhjet presidenciale, të cilat Trump heziton të pranojë.

Ekziston shqetësimi në rritje se një tranzicion kaotik mund të dëmtojë sigurinë kombëtare.

Shkak i mundshëm

Megjithëse zyrtarët e lartë janë marrë me vendimet e paparashikueshme të Trump-it që kur ai mori detyrën, pasiguria është rritur në mënyrë të vazhdueshme që nga zgjedhjet.

Esper u zëvendësua nga Christopher Miller, drejtori i Qendrës Kombëtare të Antiterrorizmit.

Burime të CNN thanë se shkaku mund të jetë që Esper dhe ekipi i tij refuzuan tërheqjen e parakohshme nga Afganistani, e cila do të kryhet përpara se të plotësohen kushtet e kërkuara në terren dhe çështje të tjera të pazgjidhura të sigurisë.

“Kjo është e frikshme, është shumë shqetësuese,” i tha një zyrtar i mbrojtjes CNN. Ai shtoi se këto ishin “lëvizje të diktatorit”.

Midis atyre që marrin role të reja në Departamentin e Mbrojtjes është Gjeneral Brigade i pensionuar Anthony Tata, i cili ka lëvizur në rolin kryesor politik të Pentagonit, duke marrë rolin e James Anderson, i cili dha dorëheqjen të martën, sipas një zyrtari tjetër të mbrojtjes të SHBA

CNN raportoi se Tata bëri komente të shumta islamofobe dhe ofenduese dhe promovoi teori të ndryshme konspirative. Në disa cicërima nga 2018, ai pretendoi se Obama ishte një “udhëheqës terrorist” që i bëri më shumë dëm Shteteve të Bashkuara “dhe ndihmoi vendet islamike se çdo president në histori”.

Anderson, në një mesazh lamtumire për anëtarët e stafit të tij, tha se ai do të largohej duke e ditur që ekipi do të vazhdonte, pa marrë parasysh se çfarë pasoi.

“Unë i nxis të gjithë të qëndrojnë të përqendruar në mision dhe të mos harrojnë kurrë betimin e tyre,” shtoi mesazhi, shkruan CNN.

Këto ngjarje kanë alarmuar demokratët.

“Eshtë e vështirë të mbivlerësohet se sa i rrezikshëm është ky trafik i nivelit të lartë në Departamentin e Mbrojtjes gjatë periudhës së tranzicionit presidencial”, tha zyrtari i lartë Adam Smith në një deklaratë të martën.

Anderson nuk është i vetmi person i rangut të lartë që u largua të martën.

Admirali i Marinës në pension, Joseph Kernan, Zv.Sekretari i Mbrojtjes për Shërbimet e Inteligjencës, gjithashtu ka dhënë dorëheqjen, tha një zyrtar tjetër i mbrojtjes.

Kash Patel do të jetë shefi i shtabit të Miller-it, pretendon një oficer administrativ dhe një zyrtar amerikan i mbrojtjes.

Patel ishte midis emrave të përmendur gjatë hetimit për shkak të vendimit të administratës për të shtyrë ndihmën ushtarake në Ukrainë vitin e kaluar.

Ezra Cohen-Watnick është emëruar gjithashtu në postin e ri dhe do të shërbejë si Zv.Sekretar i Mbrojtjes për Inteligjencën dhe Sigurinë, sipas Pentagonit, dhe do të zëvendësojë Kernan.

Cohen-Watnick fitoi një reputacion në mars 2017 duke pretenduar se ka marrë pjesë në sigurimin e inteligjencës për kryetarin e atëhershëm të inteligjencës Nunes, i cili më tej pretendoi se inteligjenca amerikane monitoroi në mënyrë të pahijshme ndihmësit e Trump.

Ekspertë të humbur

Zyrtarët civilë dhe ushtarakë që punojnë brenda Pentagonit po pyesin nëse largimi i Esper dhe zyrtarëve të tjerë tani do t’i hapë rrugën Trump javëve të fundit në një pozicion për të thirrur përsëri për iniciativa që ai dëshiron të ndjekë, të cilat Pentagoni kundërshton.

Një prej tyre është mundësia e anulimit të këshillave ushtarake që ai mori dhe sjellja e trupave të tij nga Afganistani deri në Krishtlindje.

Zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë theksuar prej kohësh që tërheqja e SHBA nga Afganistani bazohet në kushte dhe ato kushte përfshijnë ndërprerjen e lidhjeve të talebanëve me al-Kaidën dhe avancimin e bisedimeve të paqes me qeverinë afgane, dy kushte që ende nuk janë përmbushur.

Zyrtarët tregojnë se duke hequr Esper-in dhe zyrtarë të tjerë të lartë, ekipi i tranzicionit i Biden-it do të humbasë përfitimet e ekspertizës së tyre.

Një bashkëbisedues i CNN shtoi se askush në Pentagon nuk e kupton se cili është plani i madh.

Shkarkimi i Esper gjithashtu ngriti shqetësime se zyrtarë të tjerë të lartë të sigurisë kombëtare, të cilët “meritonin” zemërimin e Trump, mund të ishin nën sulm.

CNN njoftoi të hënën se Trump dhe disa nga aleatët e tij konservatorë janë zhgënjyer gjithnjë e më shumë me Drejtoreshën e CIA-s Gina Haspel javët e fundit, duke e akuzuar atë për vonesën e lëshimit të dokumenteve që ata besojnë se do të ekspozojnë të ashtuquajturat komplote “të thella” kundër fushatës dhe tranzicionit të Trump gjatë Administrata e Obamës.

Drejtori i FBI Christopher Wray gjithashtu ndezi zemërimin e Trump, duke nxitur disa pasiguri për të ardhmen e tij, thanë burimet e CNN.

---- ----
----
----- ----
-----