Ballina Lajme Bota/Rajoni Donald Trump, “i lëshuar” mga zinxhirët

Donald Trump, “i lëshuar” mga zinxhirët

25
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në intervistat e Bob Woodward, ky njeri që flet papushim dhe i obsesionuar për veten është portreti i një presidenti që i fishkëllon vetëvetes. Tani e kuptoj pse Trump nuk pranon të ketë një qen në Shtëpinë e Bardhë. Nuk ka nevojë: Ai vetë është një qenush qimedredhur zhurmëmadh dhe i zbukuruar.

“Unë e dua këtë djalë”, thotë Trump kur i jep mundësinë Bob Woodward. “Edhe pse ai shkruan mut për mua, prapë është në rregull”. Është kredoja e një koneje xhungle dhe Trump ndjek me lëpirjet lajkatare dhe thirrjet poshtëruese për të gërvishtur barkun.

“Zemër, po flas me Bob Woodward!”, i thotë ai me krenari, kur Melania ndërpret një nga thirrjet e tyre telefonike, dhe ai madje transmeton sekrete pëshpëritëse bërthamore me shpresën se ky gazetar i drejtë, me fanatizëm faktik – i cili filloi karrierën e tij duke ekspozuar vjedhjen e Watergate  që çoi në shkatërrim presidencën e Nixon – do të relaksohet e të kthejet në një gjendje të pasigurt si një reporteri i gjykatës.

Megjithatë, kur është i mbyllur me ndihmësit e tij të harruar ose anëtarët e kabinetit, Trump shndërrohet në qenin mishngrënës të Baskervilles. I lëshuar nga pushteti i tij ekzekutiv, ai gërmon, shkumëzon në mënyrë jo koherente dhe, në skenat e dëshmuara nga burimet e Woodward, vrapon rretheqark duke u ankuar “O tmerr!” ose “Unë jam i ndyrë!”.

Një titull më i mirë për Rage, ndoshta, do të ishte Rabid (i Tërbuar). “Unë se mbaj inatin brenda”, i thotë Trump, Woodward-it, në një nga takimet e tyre të hershme. Si çdo deklaratë që ai bën, secila është një mburrje.

Megjithëse vë në dukje adhurimin, ai është po aq i lumtur që është i neveritur, dhe ai i bën Woodward video klipe të kundërshtarëve të tij, që e vështronin gjatë fjalimit të tij mbi Gjendjen e Vendit, dimrin e kaluar:

“Shiko urrejtjen!”, thotë ai, i ngazëllyer çuditërisht. Trump imagjinon se tërbimi që ai nxit tek turmat, në tubimet e tij është një zell kryqtar; në të vërtetë është një provokim ndaj trazirave të armatosura, që e bën të pakuptimtë pretendimin e tij mbrojtës se ai “fshehu” kërcënimin e koronavirusit në mënyrë që të “mos ngjallte panik”.

E njëjta gjë, ai i thotë Woodward se është i pasigurt nëse dhurata e tij për zemërimin e njerëzve është  refleks aktiv apo pasiv. Një veteriner mund ta zgjidhë këtë: Trump duket se vuan nga një inflamacion i trurit të qenit. Duke ndjekur mashtrimet e tij të çrregullta gjatë gjithë vitit, Woodward përfundon me një kujtesë solemne të detyrës kushtetuese të presidentit “për të paralajmëruar dhe mbrojtur”.

Trump dështoi të funksiononte si “qeni roje” i kombit: ai u lajmërua për afrimin e një pandemie vdekjeprurëse në janar, megjithatë vazhdoi zyrtarisht ta cilësojë Covid-19 si një mashtrim të sajuar nga Demokratët. Ai mbetet një kërcënim për shëndetin publik, prandaj a nuk duhet të shkatërrohet krijesa e dobët e çmendur?

Ndërsa ishte akoma në modë transparenca, Trump lejoi Woodward të regjistronte intervistat e tyre, kështu që kjo është një histori gojore në të cilën ai ka fshikulluar veten, por me vetëdije i paqartë.

Zbardhja nga Woodward i bisedave të tyre, konfirmon zhurmën mendore të Trump, ngatërresën e tij verbale dhe një hapësirë përqendrimi që Dr Anthony Fauci llogarit të jetë “një numër minus”.

Dëgjuesit kërkojnë metafora të çuditshme për të karakterizuar fjalitë e papërfunduara të paqarta të Trump dhe dredhimet e tij: Fauci është i bezdisur nga zakoni i tij i kapërcimit nga njëra degë në tjetrën, Gjenerali Jim Mattis krahason digresionet e tij me daljen nga autostradën e Seattle jashtë rampave drejt në askundit.

Andrew Mccabe i FBI paraqet “zhurma spirale” dhe Woodward e imagjinon atë “duke fshikulluar nga një deklaratë në të kundërtën e saj”.

Por ekziston një metodë në këtë kakofoni të kafund. Në mënyrën më të vrazhdë, thërritjet e përsëritura të Trump thithin të gjithë ajrin në dhomë.

“Unë jam rehat”, thotë ai kur u pyet në lidhje me politikën e tij inekzistente për t’u marrë me virusin. “Jam rehat. Jam rehat ”. Më vonë ngjitja urohet në një kreshendo gati muzikore: “Do të largohet. Do të zhduket. Do të çrrënjoset. ”

Në këtë ekzemplar të të menduarit magjik mbi Covid-19 i jepen tre shanse: të largohet me vullnetin e tij të lirë; kur nuk arrin ta bëjë këtë, vendoset një fjalë latine për ta dëbuar atë. Monologu është për Trump një formë autokratike.

“Idetë janë të miat, Bob,” këmbëngul ai. “Idetë janë të miat. Dëshironi të dini diçka? Gjithçka është e imja. E dini, gjithçka është e imja. ” Një retorikë vetë-kontradiktore e lejon atë të marrë kredite të barabarta për suksesin dhe dështimin.

Duke rekomanduar hidroksiklorokinë, ai ngre supet: “Mund të mos funksionojë, por dhe mund të funksionojë. NË RREGULL? Por kjo është në rregull. Ne kemi porositur miliona, kemi miliona, jemi të furnizuar ”.

Vini re se si miliona – saktësisht çfarë?. Dhe gjithmonë ai i bashkangjitet mënyrës së tij “por ne do të shohim se çfarë do të ndodhë”, një kodik i daljes që braktis çdo pretendim të kontrollit.

Për pjesën më të madhe, Woodward dëgjon me mirësjellje, duke korrigjuar pohimet e Trump kur mund të marrë një fjalë. Por në intervistën e tyre të fundit, gazetari kthehet në një historian, që ka nevojë të kalojë gjykimin sesa thjesht të ecë me ritmin e ngjarjeve .

Ai e pyet Trump si e ka ndryshuar presidenca; i paaftë për një shpjegim, Trump zhduket me një devijim të paqëndrueshëm.

Tjetri, Woodward e lut atë të tregojë simpati për ankesat e amerikanëve të shtresave nën nevojë.

“Unë nuk po ndiej dashurinë”, përgjigjet Trump, i zemëruar që populizmi nuk ka garantuar popullaritet.

Një artikulli reviste zbuloi së fundmi se ai përqesh ushtarët e vrarë, duke i quajtur si “humbës”.

Trump në një moment zemërimi deklaroi: “Vetëm një kafshë do të thoshte gjëra të tilla”. Po me të vërtetë, një kafshë i tha ato: sharjet ishin verifikuar.

Megjithëse ai i konsideron gjeneralët që ai emëroi si “një tufë zonjushash”, ky qen i çmendur rezulton të jetë duke marrë urdhra nga një mace e egër. Në një pasqyrë të zgjuar, e pak nihiliste, Jared Kushner shpjegon sjelljen e Trump duke parafrazuar këshillën e Cat Cheshire për Alice të Lewis Carroll: “Nëse nuk e dini se ku po shkoni, çdo rrugë do t’ju çojë atje”.

Kjo për mua tingëllon si një recetë për të lundruar në një derbi shkatërrimi, jo si një udhëzues për qeverisjen.

Pasi e lejoi Trump të shpifte dhe skualifikonte veten, Woodward arrin në përfundimin se ai është njeriu i gabuar për punën e presidentit; Unë do të shtoja se dikush kaq i pamenduar, aq i pandjeshëm dhe kaq i errët vështirë se kualifikohet për anëtarësim në racën njerëzore.

Dhe mendo për të, premisa ime e hapjes, është një fyerje për speciet qenore trima, të dashura, gjithnjë besnike.

The Guardian-Shqip

---- ----
----
----- ----
-----