Ballina Shëndetësi Dobitë e mrekullueshme nga shalqiri

Dobitë e mrekullueshme nga shalqiri

24
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në të vërtet, uji është pjesë përbërëse e shalqirit. Mirëpo, kjo nuk e mohon faktin së në të nuk gjenden kalori, madje më shumë se në të gjitha frutat e tjerë.

Pse shalqiri është i mirë për ju?

Përveç shijes të mirë, ky fryt përmban një sasi të madhe të Vitaminës C, përmban shumë fiber, vitaminë A dhe B6, antitoksikant dhe potasium. Kombinimi i të gjithave mundëson që trupi të luftojë diabetin asmën dhe disa dhembje, raporton “Healthy food Update”, transmenton lajmi.net.

Shalqiri mundet të i eleminoj edhe gurët në veshka. Një tjetër e mirë që mund të përiftoni nga ky frut është edhe uljen e shtypjes së gjakut dhe përmirëson çarkullimin e gjakut. Për shkak përmbajtjes së madhe të fibrave shalqiri ndihmon edhe me kapsllëk.

Si dhe për shkak përmbajtjes së madhe të potasiumit dhe magnesiumit mund të ndihmonë në parandalimin e dhembjeve të muskujve, kryesisht pasi që të keni ushtruar. /Lajmi.net/

---- ----
-----